OPEC võib tootmist kärpida

Tõnis Oja 07. detsember 2004, 00:00

Nafta hinna ebatavaliselt kiire langus on põhjustanud kartuse, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) võib selle nädala lõpul toimuval naftaministrite koosolekul otsustada tootmist vähendada.

Taolise võimaluse üle spekuleerisid mõjukaimad majanduslehed maailmas, nii Financial Times kui ka The Wall Street Journal. Viimane tsiteeris tundmatuks jääda sooviva kartelli liikmesriigi kõrget ametnikku, kelle väitel soovib OPEC, et naftabarreli hind New Yorgis jääks vähemalt 40 dollari tasemele, mis teeb OPECi seitsmest kohalikust naftasegust koosneva naftakorvi hinnaks 30 dollarit.

Kartelli liikmesriigid eesotsas Iraaniga kardavad, et OPEC toodab liiga palju naftat, mis selle hinnale saatuslikuks saada. ?Muidugi oleme mures ja võtame hinnalangust tõsiselt,? lausus uudisteagentuuridele Kuveidi naftaminister. Analüütikud aga rahustavad naftatootjaid. ?Nad ei pea tegema mitte midagi enne kevadet,? lausus Bloombergile Deutsche Bank inaftaanalüütik Adam Sieminski. ?OPEC peaks olema väga ettevaatlik, et kontrolli all olev nafta hinna langus käest ära ei läheks,? lisas ta.

Nafta hind jääb analüütikute sõnul kõrgeks ka edaspidi. Goldman Sachs ennustas järgmise aasta keskmiseks nafta hinnaks 46 dollarit barrelist. Tulevikutehingute põhjal võib oletada, et aastal naftabarreli hind jääb ülalpoole 36 dollari taset vähemalt 2011. aastani.

Möödunud nädala nelja päeva jooksul kukkus nafta hind üle 15% kolme kuu madalaimale tasemele. Londonis langes nafta detsembri lepingute hind reedel alla 40 dollari barrelist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing