Tõnis Oja • 12. detsember 2004 kell 22:00

Detsember üllatas aktiivse kauplemisega

Aktsiate hinnatõus reedel Tallinna börsil mõnevõrra rauges. Eelmiste päevade suurtegijatest püsisid tõusulainel vaid Merko Ehituse ja Kalevi aktsiad.

Võrreldes kogu eelneva nädalaga oli Kalevi aktsia hinna 0,65protsendiline hinnatõus tagasihoidlik. Ehkki päevasiseselt käis kommivabriku hind 25,00 kroonil, kujunes aktsia sulgemishinnaks 24,25 krooni.

Merko Ehituse aktsia hind jätkas rekordkursil. 270 kroonist jäi aktsia hinnal puudu vaid 10 senti, st aktsia hind kerkis 0,58 protsenti, 269,90 kroonini. Hansapanga aktsial enam jõudu ei jätkunud ning aktsia hind langes 0,43% võrra 146,45 kroonini. Alates novembri algusest on Baltimaade juhtiva ehituskontserni aktsia hind kerkinud pea katkematult veerandi võrra. Aga kauplemisaktiivsus oli reedel sarnane kogu eelmisele nädalale. Käive oli soliidselt 90 mln krooni, tehingud sooritati 118.

Ehkki detsembrist on kulunud tänaseks umbes kolmandik kauplemispäevi, võib juba praegu öelda, et statistiliselt on tulemas üks aktiivsemaid jõulukuid börsi ajaloos.

Nii on selle aasta detsembris põhinimekirja aktsiatega sooritatud juba 809 tehingut, mis võrdub umbes poolega möödunud aastate kogu kuu näitajatest. Kauplemismaht on juba 2,9 miljonit aktsiat, mis jääb vaid veidi alla möödunud aasta kogu kuu 3,3 miljonile väärtpaberile. Selle sajandi eelmiste detsembrite kauplemismahud on ületatud juba tunduvalt. Aastatel 2000 kuni 2002 oli detsembris kauplemismaht 2,1?2,3 miljonit väärtpaberit.

Loomulikult on suured mahud tingitud vähemalt osaliselt Hansapanga fondiemissioonist, tänu millele meie kõige aktiivsemalt kaubeldava ettevõtte aktsiate arv neljakordistus. See peegeldub ka käibes, mis on pea poole võrra väiksem kui möödunud detsembris kokku. Varasemate aastate detsembri käibeid on tänavu ületatud juba niikuinii. Detsembri kaheksa kauplemispäeva käive on 512 mln krooni võrrelduna möödunud aasta kogu detsembri 725 mln krooniga. Aastal 2002 oli detsembrikuu põhinimekirja aktsiate kogukäive 371 mln krooni.

Sel aastal on veel detsembri lõpuni jäänud 15 kauplemispäeva.

Hetkel kuum