20. oktoober 2005 kell 22:00

RAM publiku ees uue peadirigendiga

Kaspars Putnin? alustab oma esimest hooaega Eesti Rahvusmeeskoori peadirigendina maailma kooriliteratuuri ühe võtmeteosega ? Sergei Rahmaninovi ?Koguöine teenistus? (Vsenot?noe bdenie). Tegemist on õigeusu liturgia kõige erilisema teenistusega, mis toimub vaid korra aastas, ülestõusmispühade eel, ning milles õhtune vesper ja hommikune matutiin saavad kokku koguöiseks tsükliks.

Erilise teenistuse jaoks kirjutas Rahmaninov ka väga erilise muusika, mis harukordne kogu vene muusika ajaloo ja õigeusu liturgia kontekstis ning on muusikaajaloo üks tähelepanuväärsemaid a cappella koorioopusi.

Teos valmis 1916. aastal ? ajal, mil inimkond elas üle kohutavaid katastroofe ? ning kiirgab lummavat ilu ja kirglikku Jumala poole püüdlemist.

Originaalis segakoorile loodud teosest on teinud seade meeskoorile Peterburi koorijuht ja helilooja Aleksandr Govorov. Kaspars Put­nin?i arvates on seade suurepärane ning toob teose kõlapilti uusi värve ja dimensioone. Rahmaninovi muusika kõlab meeskoori esituses imeliselt, homogeenselt.

Uue kõla otsingute kõrval pöörab kodus Lätiski eelkõige uue muusika interpreedina hinnatud Putnin? ka uuel ametikohal tohutut tähelepanu uuele repertuaarile. Algaval hooajal saab kuulata põnevaid programme, kus meeskoori ja instrumentide koosluses saanud mitmed teosed uue kõla.

Putnin? on põnevil ka tervest hulgast uudisteostest, mis tellitud eesti heliloojailt, aga ka dirigendi kaasmaalaselt Maija Einfeldelt ja sõbralt Gavin Bryarsilt, kes on üks märkimisväärsemaid isiksusi tänases briti muusikas.

Autor: Kersti Inno

Hetkel kuum