Jaapani pereemad vaimustuvad börsitehingutest internetis

Annika Matson 21. veebruar 2006, 00:00

Aktsiatega kauplemine internetis on Jaapanis loonud ka juba omad kangelased, kirjutas eile The New York Times.

Kahe väikese tütre ema Yuka Yamamoto loobus kohusetruult ja Jaapani jäiga traditsiooni kohaselt tööst ning jäi koduseks kuue aasta eest, mil naitus ülikooli professoriga. Tema päevad kodus olid igavad ajani, mil ta sattus nägema saadet väärtpaberitega kauplejatest. USA ajalehe andmetel alustas Yamamoto investeerimist 2000 dollariga (26 000 krooniga).

Tänaseks on naine esialgse investeeringu suurendanud enam kui miljoni dollarini. Ta jälgib hindu ja teeb tehinguid aktsiate, futuuride ja välisvaluutadega koduarvuti tagant. Lisaks sellele kirjutab ta ka kauplemisteemalisi raamatuid ja peab seminare investeerimisstrateegiatest. Tema päevakava sätib nüüd juba palgatud sekretär.

"Olen kohtunud tuhandete teiste Jaapani naistega, kes samuti interneti vahendusel raha aktsiaturgudele paigutavad, kusjuures paljude mehed ei ole neist tehingutest teadlikud," ütles Yamamoto, kes peab internetis kauplemise eeliseks võrdseid võimalusi kõigile.

Kuulus aktsiatega kaupleja on Jaapanis ka 28aastane noor analüütik Maiko Asaba, kes poseerib miniseelikus fotodel investeerimisajakirjades, kus räägib kõrvuti tulevikutehingutega ka oma kiindumusest jäätisesse. "Jaapanis on igal tõsisel subkultuuril oma kuulsus," kommenteerib ajalehele Asaba ise. Ka tema teeb tehinguid oma Tokyos asuvas kitsukeses korteris.

Paljude Jaapani kauplejate unistus on teenida tehingutega nii palju, et sellest vabalt ära elada. Professionaalsed maaklerid ennustavad, et ligi paar tuhat inimest on jõudnud sellise tasemeni.

Üks selline on 22aastane üliõpilane Yuta Mimura. Ta istub Tokyo börsi tööpäeval neli ja pool tundi arvuti taga ja jälgib kolmelt ekraanilt toimuvat. Enda sõnul alustas ta kauplemist kahe aasta eest ning alginvesteeringuks oli 25 400 dollarit (335 000 krooni). Talunikest vanemad olid algul poja spekuleerimise vastu, kuid kui ta oli kuuga teeninud 127 000 dollarit (1,7 mln kr) ning aitas emal-isal renoveerida maamaja Nagoya lähistel, rahuneti. Tänaseks on noormees esialgse investeeringu kasvatanud 2,54 miljoni dollarini (33,45 mln kr) ning ta unistab oma investeerimisfirmast.

Mullu oktoobriks oli elektrooniliste kauplemiskontode arv Jaapanis jõudnud 7,9 miljonini. Aastal 1999, mil esimene elektroonilist kauplemist pakkuv firma seal tegevust alustas, oli neid 296 941.

Jaapani suurim börsiindeks Nikkei 225 on alates augustist tõusnud 40 protsenti.

"Tõeline test päevakauplejatele on langevad turud," ütles USA ajalehele Jaapani investeerimispanga Matsui Securities turundusjuht Yukihiro Yabuki.

Tänaseks enam kui aasta peamiselt tulevikutehingutest ehk futuuridega kauplemisest USAs elatunud Kalle Kits ütles eile, et tema esimene aktiivse päevakaupleja aasta on kujunenud rohkem õpipoisiaastaks.

"Mulluseks tootluseks jäi ehk kümme protsenti," möönis Kits, kuid lisas, et loobuda ta ei plaani. Teistel huvilistel aga omapäi avastamist ei soovita.

Äripäev külastas aasta eest Valgamaal asuva Mudasilla talu peremeest Kitse, kes tegi siis kannapöörde ja vahetas lehmapidamise välja tulevikutehingute vastu USA börsidel.

"Raske laudatöö päeva sissetulek võrdub paaritunnise futuurikauplemisega USA turgudel," põhjendas varem Sangaste lossi lähedal isatalus perega lehmakarja pidanud mees vahetust.

Dow Jonesi minifutuuriga ja S&P 500 indeksfutuuriga kauplemist alustas Kits kahe ja poole aasta eest. Esimeseks panuseks oli 2000 dollarit. Huvi tekitas Äripäeva hüpoteetiline investor Toomas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing