Eestlased vahendavad Dubais kinnisvara

Gert D. Hankewitz 15. juuni 2006, 00:00

Eile kell pool kaksteist Eesti aja järgi oli Yahoo! andmetel Dubai linnas Araabia Ühendemiraatides õhutemperatuur 39 kraadi.

Samas päikesepaistelises ja põhjamaa inimese jaoks ehk liigagi kuumas riigis tegutseb juba mõnda aega üheksaliikmeline eestlaste kollektiiv.

Tegemist on müügimeeskonnaga, kelle päevad mööduvad klientide otsimisega, kes tahaksid uude kinnisvaravahendusportaali real24.ae enda või teiste kinnisvara müüki panna.

Kuigi endise TietoEnatori arendusjuhi Margus Käosaare algatatud firma Keynet nägi Kesk-Ida ärimaailmas ilmavalgust juba jaanuaris, asuti oma põhitegevuse - kinnisvarakuulutuste avaldamise - juurde alles 11 päeva tagasi. Praegu portaalis müüdavate villade hinnad küünivad 10-15 miljoni kroonini.

Asi loomulikult nii lihtsalt ei käinud, et portaal püsti ja kliendid tulid. Käosaare sõnul tehti juba eelmise aasta suvest saati põhjalikke turu-uuringuid, et välja selgitada, millest Dubais puudust on ning kuhu uusi tegijaid veel mahub. Nii kaua, kuni leiti kinnisvaravahendus.

"Otsus tehti nii, et sellest kohukesevabariigist tahtsin igaveseks lahkuda. Kui sa ei suuda aktsepteerida süsteemi, siis pole end vaja vägistada," rääkis Käosaar Dubaisse suundumise põhjustest.

Raha ettevõtte jaoks sai Käosaar endistelt partneritelt, pangalaenu ei võetud.

Mehe sõnul on äri ajamine Emiraatides Eestiga võrreldes kohutavalt aeglane. "Pidevalt tuleb peale käia, et saaks mingisugused otsused kätte," rääkis ta. Telefoni teel seal asju ei aeta, loeb isiklik kontakt.

Tänaseks on firmal portaalis üleval 1000 kuulutust, mis suuremate tegijatega võrreldes pole küll teab mis suur hulk, aga vähemalt algus on tehtud.

Käosaar toonitas, et tegemist on alles esimese versiooniga, varsti pannakse üles portaali õige versioon.

Samuti loodab ta, et tugeva arendustegevusega saab sügiseks 10 000 kuulutust internetti üles riputatud.

Et äri töötaks ja kliente leitaks, palgati kaheksa eestlast, kes leiti CV-Online'i kaudu. "Puhtalt müügiorganisatsioon," iseloomustas Käosaar tööliste ülesannet, täpsustades, et müüakse ikkagi reklaamipinda, mitte kinnisvara ennast.

Lisaks võeti hiljuti tööle üks araabia keele oskusega egiptlane. "Kohaliku touch'i oli vaja," põhjendas mees, kuigi tunnistas, et inglise keelega saab seal vabalt hakkama.

Eestist praegu enam inimesi ei otsita, pigem kohalikku verd, kes aitaksid ka mõne aja möödudes teistesse linnadesse, näiteks Abu Dhabi laieneda.

Lisaks praegusele real24.ae-le on Käosaarel plaanis avada veel kaks portaali. "Siht on suur ja see portaal ei jää ainukeseks," kinnitas ta ning märkis, et ka need kaks lisaportaali ei pruugi viimaseks jääda.

"Olin juba enne Dubais. Veebruaris sai mul leping läbi ja vaatasin, et jääks edasi Dubaisse," rääkis kinnisvaravahendusäris kaasalööv Peep Laja, kes on varem tegutsenud ka AIESEC Eesti asepresidendina.

"Ühise eestlasest tuttava kaudu sain tuttavaks Käosaarega. Läksime lõunale ning saime kokkuleppele," märkis Laja.

Mehe sõnul hakkas siis järjest rahvast ükshaaval juurde tilkuma - märtsis, aprillis, mais. "Väga nooruslik kollektiiv," iseloomustas Laja kolleege.

Ta lisas, et kuna praegu on alles 11 päeva tegutsetud, on tervel müügitiimil kiired päevad.

Kuulutusi võiks Laja sõnul olla rohkemgi kui praegu, aga kuna Dubais reklaamitakse pigem ajalehe või välireklaami kaudu, pole internet veel nii levinud töövahend.

Keyneti nooruslik meeskond koosneb toredatest inimestest, kelle hulka kuulub ka kaks abielupaari. Meelis Sedrik oli varem ASi E.O.Map turundusjuht ning Evelin Sedrik Pärnu kaubanduskeskuse Port Arturi marketingjuht.

Julia Veermäe töötas varem ABC Motorsi büroojuhina ning tema kaasa Janek Veermäe MarkITs müügimehena.

Laura Arbus töötas samas linnas kinnisvaramaaklerina. "Tal on siin omad kontaktid ja neid kasutame siin ära," sõnas firma juht Margus Käosaar.

Kadri Vahar oli Käosaare sõnul varem ametis Dubais veepargis ja ka ühe laeva peal.

Theresa Press töötas varem Egiptuse kuurordis Sharm el Sheikis.

Kinnisvarabüroo Uus Maa juhi Jaanus Lauguse sõnul on Dubai kinnisvara pakkumisi suhteliselt palju liikvel, mistõttu äri peaks minema.

"Dubai vastu on huvi kasvanud eelkõige maailma eliidil, sest piirkond on alati arendanud kinnisvaratooteid, mis on kallid ja ülimalt kvaliteetsed," märkis Laugus.

Uuest portaalist Laugus veel kuulnud polnud, küll pidas ta kaubamärki hästi valituks. "Virtuaalkeskkond ei tunne riigipiire, võrgus müües pole tähtis, kas sa teed seda Tallinnast või Dubaist," sõnas Laugus. "Ilmselt kõige olulisemaks aspektiks on portaali kvaliteet, läbimõeldus, kasutamise lihtsus. Samuti see, kas suudetakse kohalikke kinnisvaraettevõtteid ja arendajaid kaasata, kes oma pakkumised portaalis välja paneks."

Eesti kinnisvaraportaali 4seina juhatuse liige Maila Moor ütles pärast real24.ae leheküljega tutvumist, et lehekülje ülesehitus on täitsa ladus ning alustuseks sobiv. Ta lisas, et kui on tugev programmeerijate seltskond ning tuntakse ka kohalikku keskkonda, on täiesti arvestatav võimalus läbi lüüa. "Minu meelest on päris vahva," ütles Moor.

Üks asi, mis Eesti kolleegile silma jäi, oli, et leheküljelt ei paista välja, et tegemist on Eesti meestega. "Alguses, kui pole teada, kas asi läheb hästi käima, ei paljastata ennast eriti," arvas ta asja põhjus olevat.

4seina Moori sõnul oma portaaliga välismaale minna ei kavatse, pigem püütakse koduturu kliente.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing