Tulge lilled käes, mitte kivi taskus

ÄP 09. mai 2007, 00:00

Tänane päev peaks vastuse andma, kas tänavarahutused Eestis piirdusid kahe märatsemis- ja rüüstamisööga ning edaspidi rahuneb olukord maha või oli tegu üksnes lühikese vaikuseperioodiga enne uut tormi.

Loodame kogu südamest, et tõsi on esimene variant, aga kindlasti ei tohi välistada ka teist.

Üks sõja või rahu indikaator on, kuhu põhimass inimesi koguneb. Kui nad tulevad hommikul sõjaväekalmistule Tallinnasse Filtri teele, on nad võtnud omaks pronkssõduri uue asukoha ja tõenäoliselt kujuneb mälestuskogunemine rahumeelseks.

Pole ju põhjust hakata märatsema ajaloolisel kalmistukohal. Pronkssõdur on ka täiesti olemas, mille ette lilli ja pärgi asetada.

Teine on olukord, kui rahvamass hakkab kogunema pronkssõduri endisesse asukohta Tõnismäele, ehkki praegu käivad seal haljastustööd ja istutatakse lilli, plats on ümbritsetud piirdeaiaga. Ässitajad võivad kutsuda rahvast nimme sinna - miks meie pühapaik on ikka piirdeaia taga? Jalamaid maha lammutada! Mälestusmärk tagasi tuua!

Parasjagu on Tõnismäel kogunemiseks ruumi vähe ja pinnas rüsinate tekkimiseks soodne.

Kui rahvahulgad hakkavad siirduvama sinna, on oodata sündmuste kriitilist arengut.

Võib arvata, et politseijõude on veelgi rohkem väljas ja nad on paremini ette valmistatud kui kaks nädalat varem. Illusioonid inimesest kui mõistusega olendist on ju purunenud.

Massilist märatsemist, laamendamist, rüüstamist, marodöörlust suudetakse karmi käe abil tõenäoliselt ära hoida. Vastuhakkajad topitakse politseibussidesse ja sõidutatakse varakult valmis vaadatud betoonpõrandate peale rahunema.

Aga see ei tooks lõplikku lahendust, tuli läheks uuesti peitu tuha alla - sinna, kus ta on hõõgunud, nagu selgub, Teise maailmasõja lõpust saadik.

Ent Eesti valitsusel ei ole paremat teed, sest paratamatult peab aktsioonile järgnema reaktsioon, muidu tekiks riigis kaos. Ei saa välistada, et sündmuste keskpunkt ei olegi Tallinn, vaid "üllatuseks" mõni teine Eesti linn.

Pronkssõduri teisaldamine selleks sobivamasse kohta ei andnud ega anna põhjust märatsemiseks, rüüsteretkedeks, aga see on seni olnud kurtidele kõrvadele. Võib mõnevõrra resigneerunult nentida, et leidub haavu (mida pole põhjustanud ei Eesti ega eestlased), aga mida ei paranda isegi aeg.

Kumba sängi sündmused täna voolavad, see sõltub rahutuste ninameestest, mitte Eesti valitsusest. Sellest, kas inimesed tulevad lilled käes või kivi taskus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing