Endla teatri 'Kajakas' tõusis eilsest lendu

Ülle Hallik 14. september 2007, 00:00

"Kõik on tehtud selleks, et näitleja paremini välja paistaks," selgitas Andres Noormets etendust saatvat omapärast live-muusikat ning lavastuse ruumi ümbritsevat õhulist ja läbipaistvat seina.

Omapärase ruumi autor on kunstnik Veronika Valk, elektrooniliste improvisatsioonidega saadab mängu Taavi Kerikmäe.

Niipea, kui näitleja on publikule lähemal, on tal sund olla usutav. Ning kui ta on lähedal ja publik teda usub, siis on lavastaja hinnangul suurem ja võimsam ka see, mille vaataja endaga saalist lahkudes kaasa võtab.

"Ma pole talle isegi ust ega akent ei väljavaatamiseks ega äraminemiseks jätnud," muigas Noormets. Nii loodab ta loo iga sisseastujat puudutama panna viisil, et keegi ei saaks öelda: "Ei, minusse see lugu kuidagi ei puutu."

Etenduse olulisim osa on omakorda selle sees toimuv etendus, mis on reformatiivne, peab publiku endaga kaasa võtma ning küsimusi, niidiotsi ja vastualuseid tekitama hakkama. Lavastaja tahtel sümboliseerib see ka n-ö uue ja vana teatri vastuolusid ning võib mõne vaataja jaoks vastuvõetamatus vormis olla.

Igal juhul on Noormets kindel, et külmaks jätta ei tohiks see ühtegi vaatajat. Parimal juhul saab viimane aga pärast sellega tegelemist aru, et see on topeltmäng ning et ta isegi on osaline ühes etenduses, mida keegi teine võib-olla ülevalt pealt vaatab.

Rääkides oma sõnumist, mis läbi Anton Tšehhovi "Kajaka" teksti publikuni peaks lenduma, möönis Andres Noormets, et tema eesmärk on olnud luua üks suhteliselt avatud ja küllalt kontseptsioonivaba struktuur. See on laetud tähendustega, mille abil saab igaüks endale oma loo kontseptsiooni koostada.

"Tihtipeale me ei mõista, kus on need asjad, mis hakkavad meie elu määrama ja ümber kujundama," selgitas lavastaja. Kord tühipaljast juhusest toimima hakanud, võivad need aga mõjutada mitte ainult ühe, vaid paljude inimeste elusid. Talle ongi olnud olulised need "miksid", mis seal teksti sees on.

"Kajaka" Pärnu esietendus avas ühtlasi Endla 97. hooaja, lavastust mängiti väljaspool võistlusprogrammi ka Tartus toimunud festivalil "Draama 2007". Endla pealavastaja Tiit Palu kinnitusel võeti see väga hästi vastu.

Uuest hooajast rääkides ütles ta, et järgmine esietendus on planeeritud 20. oktoobrile. Siis saab valmis prantsuse näitekirjaniku Eric Emmanuel Schmidti "Tunnete tektoonika", mille lavastab Enn Keerd.

Sügishooaja suurimaks lavastuseks kujuneb aga kindlasti spetsiaalselt Endla uusi noori näitlejaid silmas pidades kirjutatud Mart Kivastiku "Kangelane", mis räägib soomepoistest.

27. oktoobril publiku ette jõudev lavastus saab Palu sõnul olema suurejooneline ning see valmib Kalju Komissarovi käe all.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing