Nordea juht hoiab isiklikku raha Eesti kroonides

ÄP 30. november 2007, 00:00

Kraft vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kas Nordea jätkab laenuralliga ka uuel aastal?

Laenuralliga on asjad sealmaal, et majanduse arengu ja projektide finantseerimine jätkub. Nordea ei ole läinud ega lähe moeröögatustega kaasa. Me ei näe põhjust pessimismiks. Samal ajal jälgime erinevaid arenguid ja nende mõjusid.

Kuidas ja kas on Nordea kaitsnud ennast selle eest, kui Eesti majanduses peaks tulema järsk langus?

Nagu igal korralikul organisatsioonil, on ka Nordeal olemas riskistsenaariumid. Siiski lähtub meie tegevus majanduse pehme maandumise stsenaariumist.

Eesti majandus on oma paindlikkust näidanud ka varem, et ka riskistsenaariumi rakendumisel on Eesti majandus väga kohanemisvõimeline, mida välisanalüütikud küll tihti alahindavad.

Mis valuutas on Teie isiklikud säästud?

Minu isiklikud säästud on Eesti kroonides ning minu investeerimisportfellis on mitmesuguseid fondiosakuid.

Kuidas Nordea hindab järgmise aasta Eesti majanduskasvu väljavaateid?

Uueks aastaks prognoosime majanduskasvu, mis jääb 5-6% tasemele. See tähendab, et Eesti majandus jätkab pikaajalisel jätkusuutlikul tasemel.

Kuidas kommenteerite endise Eesti Panga juhina ning praeguse Nordea Panga juhina Äripäevas ilmunud uudist: "Nordea Markets soovitab investoritel end kaitsta Eesti krooni devalveerimise riski vastu niipea kui võimalik, sest majanduskasvu kontrollimatult kiire pidurdumise risk on suur"?

Tegemist oli klassikalise valuutariskide maandamiseks mõeldud forvardiga, mis sobib mis tahes valuuta riski maandamise jaoks. Ka grupi nägemus on see, et Eesti majandus on stabiliseerumislainel ning ei ole mingit põhjust Eesti krooni tuleviku pärast muretseda.

Mida teeksite Teie keskpanga juhina sellises hüsteerilises devalveerimishirmu täis keskkonnas, nagu on praegu?

Mis muud kui seletaksin, räägiksin ja argumenteeriksin, näitlikustaksin ja rahustaksin.

Mis juhtub Eestiga siis, kui Läti latt devalveeritakse?

Eestil ja Lätil on erinev rahapoliitika, samuti veidi erinev majandustsükkel ning majanduse riskiaste. Seetõttu peame negatiivsete tagajärgede ülekandumise riski Eestile vähetõenäoliseks.

Kas sooviksite kunagi veel Eesti Panga juhi rollis olla?

Ei soovi, see on läbitud etapp.

Kui suured oli Nordea Eesti netoprovisjonid viimases kvartalis?

Ettevõtete poole pealt polnud Nordeal kolmandas kvartalis ühtegi netoprovisjoni ning eraisikute osas oli provisjoni määr kaks korda väiksem kui teistel turuosalistel.

Milline raamat on mõjutanud või ümber kujundanud Teie arusaamu rahandusest ja elust kõige enam senise karjääri jooksul? Mis raamatut praegu loete?

Preagu loen raamatut Caravaggiost, viimasel ajal on toredaid hetki pakkunud "Sinise ookeani strateegia" ja "Uus Machiavelli".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing