Katre Pilvinski • 27. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Riik lükkab andmete säilitamise sidefirmade õlule

"Paraku on seadusemuudatusega riik jätnud andmete säilitamisega kaasnevad kulud sideettevõtjate kanda, samas kui Euroopa praktika kohaselt peaks riigi huvides tehtavad kulutused hüvitama riik," ütles Elisa peajurist Allan Aedma. "Seaduse täitmisel satuvad ilmselt kõige keerulisemasse olukorda väikefirmadest internetiteenuste pakkujad, kellele võib nõuete täitmine osutuda majanduslikult üle jõu käivaks," rääkis jurist.

Kõnesideandmeid Elisa juba säilitab. "Internetikasutusega seotud teenuste säilitamise ettevalmistused veel käivad, sest nende andmete säilitamiskohustus jõustub 2009. aastal," lausus Aedma.

Elioni meediasuhete juht Karin Kahre ütles, et Elion on seaduse täitmise ettevalmistusi juba alustanud. "Telefonikõnedega seotud andmete osas on seaduse nõuded täidetud," rääkis ettevõtte esindaja.

"Internetikasutusega seotud andmete salvestamine toob kaasa miljonitesse kroonidesse ulatuvaid lisakulutusi, mis Eestis on jäetud sideoperaatorite kanda," märkis Kahre.

Kahre sõnul pole internetikasutusega seotud andmete salvestamine Elioni jaoks kuidagi kasulik ega vajalik. "Kui telefonikõnede puhul on osa seadusega nõutavatest andmetest vajalikud ka näiteks arveldamiseks ja neid säilitatakse seoses sellega, siis internetikasutuse andmete salvestamine seadusega nõutaval kujul on sideoperaatorite ja klientide seisukohast täiesti kasutu, sest see pole vajalik teenuste pakkumisel ega kasutamisel," tõdes ta.

Starmani kommunikatsioonijuht Timo Hartikainen ütles, et uue seadusega kaasnev info salvestamine ja säilitamine tähendab miljonitesse ulatuvaid kulutusi, kuid ettevõte ise ei saa sellest mingit kasu. Hartikaineni sõnul pole ettevõte veel seaduse täitmise ettevalmistustega algust teinud.

Andmesideteenuste osutamise käigus tekkivate andmete säilitamise kohustus nõuab EMT peajuristi Melika Kiilmaa sõnul kindlasti märkimisväärseid kulutusi. "EMT ise uuest regulatsioonist vaevalt midagi võidab, tegemist on ennekõike abinõuga, mis kergendab jälitus- ja julgeolekuasutuste tööd," lisas ta.

1. jaanuarist peavad sideoperaatorid salvestama ja säilitama telefonikõnedega ja internetikasutusega seotud infot. Internetikasutusega seotud andmete säilitamise kohustus jõustub järgmise aasta 15. märtsil.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt