Hindadest tuleb pahinal õhku välja

ÄP 14. veebruar 2008, 00:00

Kaitseingliga kodu Haapsalu vanalinnas Epp Maria Kokamäe maaliga. Korteris magamistuba, köök, söögituba, elutuba, WC, pesuruum… Selline kuulutus seisab Apslundi kinnisvarabüroo kodulehel. Müüja astub turujõududele vastu Epp Maria Kokamäe maaliga. Detail, mis iseloomustab kinnisvaraturul toimuvat - üks asi on müüja soov, teine reaalsus.

Müüjate jaoks ongi muinasjutt läbi, nende diktaat on lõppenud, alanud on uus ajastu - taktikepp on ostjate käes, nagu väitis mullu Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman (ÄP, 29.08.07).

Ei ole aidanud eluruume müüa kauba peale pakutavad tasuta töömehed ega autod, ega tee seda küllap ka mainitud maal. Suuremadki arendajad näevad kasumi kättesaamisega projektide alt samamoodi kurja vaeva nagu popstaar Avril Lavigne USAs Beverly Hillsis oma villa müügiga (hind on 6,9 mln dollarilt langenud 5,8-le, ligi 64 mln kroonile). Näiteks YIT Ehitus teatas üleeile, et langetas Pärnus Papiniidus korterit hindu võrreldes mulluse novembriga 36%.

Kinnisvarafirmad on nüüd käima lükanud aktiivsed reklaamikampaaniad ja rakendanud selle ette odavamad hinnad - võisteldakse selles, kes rohkem hinda langetab.

Langetamiste tagant paistavad aga need hinnad, millega arendajad on juba mõnda aega eluasemeid müünud. Manipulatsioon, mis kinnitab tõika - müügipakkumised olid ülehinnatud, turuhinnad midagi muud ning arendajad lasevad praegu kinnisvarahindadest lihtsalt pahinal õhku välja.

Kinnisvarakrahhi visuaali kinnitusel on hinnakärped, mida nüüd välja reklaamitakse, tehtud mitu nädalat tagasi. Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuht Mika Sucksdorf tõdes eilses Äripäevas, et YIT Ehituse projektides olid hinnad väga kõrged, nüüd on need toodud vastavusse turuhindadega. See käib ka Arco Vara, Rime Kinnisvara jt kohta.

Firmade käitumine desinformeerib turgu - uuena pakutakse välja kuu-paari vanused hinnad. ERI Kinnisvara Põhja-Eesti tegevjuhi Andres Tederi sõnul võivad suured hinnalangetamised ostjates hoopis ebastabiilse turu suhtes hirmu tekitada. Nii saavutavad firmad soovitule vastupidise tulemuse: ostjad võtavad otsustamiseks veel kauem aega.

Tõesema pildi saab ostja, uurides tehingute hindu maa-ameti statistikast, ametlikest teadaannetest, kinnisvarakrahhi visuaalist. Hindes võib veelgi õhku sees olla. Soomani sõnul on ikkagi märgatav ülehinnang keskmiselt 4000-6000 kr/m2 kohta (EPL, 13.02).

Kinnisvarafirmadel tasub hämamine lõpetada ja operatiivsemalt infot jagada. Praegu võib võita mitte see, kes rohkem hinda langetab, vaid see, kes sest kiiremini teatab.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing