Annika Toomla annab mööblile uue näo

Mari Hiiemäe 03. märts 2008, 00:00

Annika Toomla sõnul saab pilte maalida ükskõik millistele puitesemetele, alates mööblist ja mänguasjadest kuni põrandalaudadeni välja. Põrandalaudu on Annika eksperimendi mõttes kirjanud küll vaid korra, igasuguseid kappe, laudu, riiuleid jms, mis käsitsi maalitud pildi peale on saanud, on tema käe alt läbi käinud aga sadu.

Üks osa Annika igapäevasest tööst on mööbliesemete kaunistamiseks mõeldud uute motiivide välja mõtlemine, teine osa aga ideede teostus ehk siis maalimine. Samuti jälgib naine Kika OÜ teiste kunstnike tööd ja kontrollib, et kõik Poppy töökojas tehtavad maalingud saaksid just sellised nagu vaja.

Suurema osa mööblimaalingutest on Annika loonud lapsi silmas pidades. Suuresti on kunstniku mõtteid aidanud seejuures suunata tema enda tütred. Kui vanem tütar Christine oli 12-13aastane, tegi Annika eelkõige teismelistele suunatud mööblit, kui sündis noorem tütar Mia, hakkasid tal aga tekkima suurepäraseid ideed, kuidas kaunistada just väikelapse tuppa mõeldud asju.

Poppy mööblimaalingute hulgas on paarkümmend põhisarja, mille seast valitud motiividega võib soovi korral katta kogu lastetoa mööbli. Enda kodu sisustamisel pole Annika aga maalingutega kuigi pillavalt ringi käinud. "Need ei ole niisama joonistused ega mustrid, neil on kindel mõte sees," kirjeldab ta.

Tema kodus on kesksel kohal koduhaldjas Karamelle, kes on maalitud köögiseinale, et ta silmanurgast jälgiks, et toit saaks maitsev ning kook ahjus kõrbema ei läheks. Ka magamistoas on maaling, kuid see on ka kõik.

Just erimaalingud on need, mis pakuvad Annikale kõige põnevamaid väljakutseid. Kui Poppy mööblipoodi tuleb inimene, kes valmistoodangu hulgast sobilikku pilti ei leia, kuid kel on kindel nägemus motiivist, mida ta kas oma riidekapil või toolileenil näha tahab, siis on kunstnik see, kes aitab idee teostuseni viia. Veelgi põnevam on olukord, kus klient soovib küll midagi ainukordset, kuid ei tea veel isegi, mis see täpselt olema peaks.

"Erimaalingutega on nii, et mina suhtlen kliendiga ja paneme n-ö kondikava kokku. Vastavalt valitud maalingu stiilist saab töö maalida Poppy kunstnik, kelle käekirjaga see kõige paremini sobib. Siis saab tulemus ka parim," ütleb Annika.

"Meeldejääv oli ühe noore tüdruku tuba, millega ta väga rahule jäi," meenutab Annika. "Tuli tüdruk poodi, veidi boheemlasliku olemusega. Aimasin juba ette, mis talle võiks meeldida, ja idee, mis ma välja pakkusin, sobiski. Tema kahepoolsele riidekapile sai maalitud Marmelade - pikkade lokkis juustega vesipiiga kesk veetaimi."

Loomisprotsess, kus on tegemiseks vabad käed, meeldib Annikale väga. Eriti suurt rõõmu teeb talle aga see, kui ta suudab õige eseme ning omaniku kokku juhatada, nii et lõpptulemus ostja tõesti õnnelikuks teeb.

"Hiljuti oli müügis üks etnoeide pildiga tulipunane kapp, mille sai endale üks väike poiss, kes oli selle üle väga õnnelik," räägib ta. Pilkupüüdev oli see kapp kohe kindlasti. "Kui see kapp oleks minu kodus, tõmbaksin selle kõrgetele jalgadele ka maavillased mitmevärvilised sokid jalga," rõõmustab Annika väikese poisi valiku üle.

"Väikesed vidinad on praegu minu nõrkus," ütleb Annika, pidamata silmas mitte nipsasjakesi, vaid tillukesi mööbliesemeid ning sisustuselemente, nagu kellad, nagid ja pildiraamid. "Väikesed vidinad panevad toa sisustamisele punkti, nii nagu lausele paneb lõpu punkt," arvab kunstnik.

Temal on õnn neid vidinaid disainida ning sellest rõõmu tunda. Uute mööblimudelite juurutamine ja katsetamine on pikaaegne protsess, väikeseid vidinaid aga saab järjepanu teha uusi ja teistsuguseid.

Annika disainimisvaimustusest on nakatust saanud kogu tema pere. Väikese puukoja eest, kus valmivad kõik Poppy poes müüdavate pisiasjade toorikud, hoolitseb kunstniku abikaasa.

"Puutöö on meie hobi," ütleb Annika ning kirjeldab ühiseid pühapäevi, mil pereliikmed puukojas koos tööd saavad teha.

Poodidest leiab Poppy märgistusega mööblivaliku hulgast esemeid, mis mõeldud eelkõige lastetubadesse. Annika on näinud aga küllalt palju ostjaid, kes ei otsi Poppy mööblivaliku hulgast pildiga kapikest mitte laste, vaid iseenda jaoks.

"Poppy poes käib päris palju inimesi, kel on kodu juba sisustatud, kuid kes tahaks kõigele lisaks saada ka üht maalitud asja, kas või ühtainust esikukappi või nagi," räägib ta.

Maaling muudab mööblitüki omanäoliseks ning see ongi põhjus, miks Poppy mööbel ostjate hulgas hinnatud on. Väga paljudel inimestel võib kodus olla sama kujuga kummut, aga kui sellel on pilt peal või kindel peitsitoon, siis on sama ese muutunud teistega võrreldes märksa erilisemaks. Kellelgi teisel ju täpselt sellist ei ole.

Ta on üdini aus ja ütleb alati välja, mida ta arvab. Mina hindan seda tema juures kõrgelt. Tööasjades on ta väga loominguline. Ideid on tal alati palju ja väga huvitavaid, neist tal puudust ei tule.

Nagu kunstnike puhul ikka, käivad tal ideepuhangud hooti. Kui tal mõni hea mõte on tulnud, võib ta helistada kas või öösel ja küsida, mismoodi see minule tundub. Ta tahab oma ideid alati jagada. Me arutame väga paljut koos.

Ta on väga kohusetundlik. Teeb alati lubatud ajaks kõik asjad ära ja peab tähtaegadest kinni. Ta on väga sõbralik ja siiras, kui teda lähemalt tunda. Esimese mulje järgi võib ta tunduda karmim, kui tegelikult on.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing