Lang teeb parteide elu raskemaks

Ralf-Martin Soe 22. mai 2008, 00:00

"Jüri Vilmsi Sihtkapitalil on oma annetajatega kahepoolne kokkulepe diskreetsuse osas," ütles Jüri Vilmsi Sihtkapitali juht, kesknoor Tarmo Lausing.

Kuigi Jüri Vilmsi Sihtkapitali juhatuse ja nõukogu liikmed tituleerivad end Keskerakonnast täiesti sõltumatuks, seostatakse seda isegi valitsuskabinetis Keskerakonnaga.

"Vastus on jaatav," kostis justiitsminister Rein Lang küsimusele, kas ta seostab Jüri Vilmsi Sihtkapitali Keskerakonnaga.

"Teie arvamine on õige ning arvan küll, et need annetused võiksid olla avalikud," nõustus ka välisminister Urmas Paet.

Justiitsministeerium plaanib järgmisel aastal määrata Jüri Vilmsi Sihtkapitali taolistele organisatsioonidele selged rahastamisreeglid.

"Erakondade sidusorganisatsioonide regulatsiooni tuleb muuta ja teha nad läbipaistvaks. See sisaldub ka valitsuse kinnitatud korruptsioonivastases strateegias," vastas Lang küsimusele, kuidas avalikustada annetused Jüri Vilmsi Sihtkapitali taolistele sihtasutustele. Siiski lisati justiitsministeeriumist, et avalikustamise kohustust ei plaanita kehtestada tagasiulatuvalt.

Neid samme sunnib astuma Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühenduse GRECO värske hindamisaruanne, mille täitmine on Eestile kohustuslik.

Aruandes on lausa esimene soovitus laiendada definitsiooni, millega määratakse erakonna juurde kuuluvaid organisatsioone. Selle järgi peavad sidusorganisatsioonide alla minema ka erakonnaga kaudselt seotud sihtasutused.

"Teha erakondadele kohustuslikuks lülitada need üksused nii oma aastaaruannetesse kui ka valimiskampaania rahastamise aruannetesse," on kirjas aprillis välja tulnud aruandes.

Sellele aruandele juhiti tähelepanu ka õiguskantsleri büroost, kust tõdeti, et erakondade sidusorganisatsiooni käsitlus on puudulik.

"Igasugune erakondade rahastamine peab olema läbipaistev ja varjatud annetusi vältiv. Kogu raha, mis liigub lõppkokkuvõttes erakonnale, peab olema nähtaval," väitis õiguskantsler Indrek Teder.

Siiski teatati büroost, et õiguskantsleri käes ei ole olnud konkreetseid kaasusi ning seetõttu ei saa õiguskantsler praegu asjaolusid analüüsimata anda hinnanguid Jüri Vilmsi Sihtkapitalile.

Jüri Vilmsi Sihtkapital annab välja nädalalehte Kesknädal ning päevalehte Vesti Dnja, mis on tuntud kui keskerakondliku maailmavaate hääletorud. Sihtasutus toitub peamiselt annetajate rahast.

Kuigi 2006. aastal oli Jüri Vilmsi Sihtkapitali tegevus veel tagasihoidlik ja lehtede väljaandmine alles koondati sihtasutuse alla, saadi annetusi juba 2,5 miljoni krooni eest. Ajalehtede müügist ja reklaamiteenuste eest teenis sihtasutus 2006. aastaga vaid 700 000 krooni. Uuemaid andmeid pole teada ja sihtasutus neid ei avalikusta. Annetuste mahu saab umbisikuliselt kätte alles 2007. aasta aruandest.

"Keskerakond on Jüri Vilmsi Sihtkapitaliga seotud samavõrd, kui on Keskerakonnaga seotud Jüri Vilmsi isik," ütles sihtasutuse juht Tarmo Lausing. Sihtasutuse nõukogusse kuuluvad Keskerakonna võtmeisikud, teiste hulgas näiteks Arvo Jaakson ja Aadu Must.

Viimaste valimiste ajal Keskerakonnale 1,5 miljonit krooni annetanud Urmas Sõõrumaa on annetuste avalikustamise poolt.

"Mina olen kogu aeg olnud avalikustamise poolt ja selle tõttu ka eelkõige Äripäeva käest väga palju peksa saanud, kuna mina väidetavalt tõmban niite ja avalikustan ja kõik teevad mulle teeneid selle eest," rääkis ta. "Aga riigikogu valimised lähevad kaugelt üle 100 miljoni krooni maksma. Ja kui mina maksan seitse milli, siis pole see näiteks 120 miljoni juures väga suur protsent."

Sõõrumaa sõnul ei jätku paljudel ajakirjanikel nutikust küsida, kust ülejäänud raha tuleb, ja pekstakse seda, kes avalikustab. "Aga pange kirja, et olen valmis ka edaspidi peksupoiss olema, kuna olen avalikkuse pooldaja. Miks ma peaks annetama mitteavalikult? Miks ma seda varjama pean? Ise olen teeninud ja maksud ära maksnud selle pealt," lausus ta.

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ei soovinud eile pärast linnavalitsuse pressikonverentsi kommenteerida Jüri Vilmsi Sihtkapitaliga seonduvat.

Kas tohib Teile ühe küsimuse esitada?

Jah. Ikka tohib.

Soovin küsida erakondade rahastamise kohta…

Jah.

…seoses Jüri Vilmsi Sihtkapitaliga.

Olge kena, erakondade rahastamise kohta küsige erakonnast.

Aga Teie olete ju erakonna esimees?

Jah. Seda aga küsige erakonna büroost. (Savisaar kiirustas oma kabinetti - toim.)

Tean, et ka Keskerakond kasutab Jüri Vilmsi Sihtkapitali, ja loodan, et nad ei lörtsi mehe mainet ära. Jüri Vilms oli Eesti riikluse üks alusepanijaid.

Kuna mõistan, et see küsimus on ajendatud pigem seosest Keskerakonnaga, siis ütlen, et seda n-ö erakondadega seotud organisatsioonide temaatikat plaanib minu mälu järgi peatselt reguleerida justiitsministeerium, tulenevalt GRECO soovitustest. See oli kirjas ka valitsuses vastu võetud korruptsioonivastase tegevuskava punktides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing