Kadri Bank • 25. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Trükkalid investeerivad üksteise võidu

Sel kevadel alustas Kroonpressis tööd trükimasin, mis läks koos masinat teenindavate robotite, järeltöötlusseadme ja ehitusega maksma 180 miljonit krooni. Printall tegi viimase mahuka investeeringu eelmise aasta lõpul, kui 131,6 miljoni krooni eest soetati trükimasin ja köitmisseade.

Kroonpressi masin on firma juhi Andres Kulli sõnul kolm korda tootlikum kui teistel Balti konkurentidel. "Masinad, mida kasutavad ka Printall, Unipress ja Reusner, trükivad korraga 16 A4-formaadis lehte, meil aga 48. Skandinaavias leidub selliseid masinaid kümmekond."

Printalli müügidirektor Margus Liivamägi pidas ebatäpseks väidet, et Kroonpressi masin on kolm korda võimsam, sest nende masina trükkimiskiirus on suurem. See lubab Printalli tootmisvõimsust suurendada kolmandiku võrra.

Kumbki trükikoda pole uusi masinaid aga veel täisvõimsusel tööle pannud, sest masinate seadistamine ja uute klientide leidmine võtab aega. "Selliste masinate toodang läheb ikkagi Eestist välja, põhiliseks kliendiks on suured kirjastused. Masina püstipanemisele peab eelnema müügitöö, sest lepingud on aastased ja keset aastat on kliente raske juurde saada," ütles Kull. Kroonpress loodab esimesed suured kliendid leida järgmisel aastal, seda põhiliselt Skandinaavia, aga ka Venemaa turult. Samas suunas vaatab ka Printall.

Investeeringute mõju konkurentsile Eestis Margus Liivamägi ei näinud. "Meil ei ole põhjust omavahel (Kroonpressiga - toim) konkureerida, kuna oleme kardinaalselt erineva suunitlusega. Meie suunitlus on toota nišitooteid kuni 100 000 tiraažiga, aga Kroonpressi investeering on pigem suuretiraažilistele toodetele."

Kroonpress ekspordib praegusest toodangust 2/3. Mullu 367miljonilist käivet näidanud Kroonpress tahab järgmise paari aastaga kasvatada seda näitajat miljardini. Jahenev maailmamajandus firmat kõrgete sihtide seadmisel tagasi ei hoia. "Kartma peavad ikkagi need, kes on buumide ajal töötanud kõrge riskiga turgudel. Meie oleme vaikselt oma asja ajanud," ütles Kull.

45protsendilise ekspordiga Printall loodab tulevikus eksportida üle poole toodangust.

Kulli hinnangul on välisturul Eesti trükikodade odavuse eelis kadumas ning kütuse kallinemise tõttu konkureeritakse piiritaguste konkurentidega enam-vähem samadel alustel.

Liivamägi lisas, et trükimasinad maksavad nii Eestis, Venemaal kui ka Rootsis ühtmoodi palju.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt