USA nõrk koht: noored emad

Kertu Ruus 03. juuni 2008, 00:00

Ega sul juhuslikult venda ei ole? Mu ameeriklasest allika, kahe noore lapse ema Carrie küsimuse kutsus esile jutt paigast nimega Eesti, kus noor ema saab täispalga eest 1,5 aastat lapsega kodus olla. Ettepanek kosjasobitamiseks oli nali, noore ema kadedus tõeline. Naine naasis mõni nädal pärast esimese lapse sündi tööle. Tema lugudest kontoris rinnapumba kasutamisest võiks komöödia vändata.

Ameerika on tore maa. Siin võib kodanik (ja isegi mittekodanik) minna tasuta basseini, tenniseväljakule, huviringi, kontserdile, muuseumisse. Aga üks asi on siin hirmus - lapsesaamine. USA on üks viiest riigist maailmas, mis ei anna emadele tasulist sünnituspuhkust. Ülejäänud nelja nimed räägivad iseenda eest - Lesotho, Libeeria, Svaasimaa, Paapua Uus-Guinea. Nood asuvad ainsas piirkonnas maailmas, kus laste suremus kasvab.

Ameerikas on lapse ilmale toonud naisel kaks võimalust. Esimene on kobida pärast lapse sündi tagasi tööle. USA seadus lubab riigiametis või enam kui 50 töötajaga firmas töötavale emale 12 nädalat palgata sünnituspuhkust. See on kuuendik Eesti emapuhkusest ja sellegi seaduse alla käib erafirmadest vaid ligi kümnendik.

Seega paljudel pole siin midagi arutada - minna raha teenima niipea kui võimalik. Üks tuttav paar maksis sünnitusmaja arveid kaks aastat pärast lapse sündi - muigasid, et liisivad poega.

Teine võimalus on jääda mehe rahakotile või süüa sääste. USAs teeb 60% töötavaist naistest mingil hetkel karjääris pausi - enamasti karjääri tipul ja kuni kolmeks aastaks. Sellise otsuse teevad haritumad ja suurepalgaliste meeste naised.

Aga tagasitee on okkaline. Kui ema tööle naasta soovib, peab ta uuringute kohaselt enamasti leppima kehvema ametikoha või madalama palgaga. USA meedia kubiseb lugudest, kuidas CV viimane sissekanne "lastega kodus" naise karjäärile põntsu pani. Need kangelannad on tavaliselt finantsnõustajad või advokaadid, mitte vabrikutöölised.

Naise pikk eemalejäämine ei mõju alati hästi pereõnnele. Mees liigub karjääriga edasi, võtab uusi pakkumisi vastu, käib tööreisidel - kuni avastab, et tal pole oma naisega muust rääkida kui lastest. Pealegi kohtab kontoris või tööreisidel kenasid naisi, kes on huvitavad ja hoolitsetud ega too kaasa erilisi kohustusi. Lastega koju jäänud ema aga annab tööotsinguil vaikselt alla.

Naistele antakse nõu: minge tööotsijaist emade töögruppi kogemusi vahetama, lugege erialakirjandust, saatke ekskontaktidele jõulukaart. Eestis kõlavad need nipid samasuguse pseudoprobleemina nagu, ütleme, õpetus ümbriku avamiseks. Meil ei säilita emapalk naistele mitte ainult sissetulekut ja töökohta, vaid ka sõltumatuse meestest ning professionaalse mõtlemise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing