20. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Euroopa peab vedama üht köit

Viimasel ajal kõlab sageli kriitilisi märkusi WTO kaubandusläbirääkimiste kohta. Tähtsate kohtumiste eel - kuu lõpul on Genfi kohtumine - on tavaline, et riigid kasutavad oma positsioonide selgitamiseks värvikaid väljendeid. Eelseisvad läbirääkimised on tundlikku laadi, keerukad, Euroopa ja maailma majanduse jaoks olulised. Seepärast on erakordselt tähtis, et Euroopa säilitaks sel olulisel ajal üksmeele.

Kõik Euroopas on ühel arvamusel ses, et me vajame tasakaalustatud lahendusi ning et meil seisab ees palju tööd. Põllumajanduses võib õiglane ja juhitud põllumajandusturgude liberaliseerimine olla üks tegur toidukriisi leevendamisel. Doha voor saab aidata tõsta toidu tootmise efektiivsust maailmas ja parandada juurdepääsu toiduainetele. Protektsionismiga maailma ei toida.

Kaubandussfääri arengule keskendumine ei tähenda Euroopa põllumajandustootmise ohverdamist liberalismi altaril. Mõned viimasel ajal Euroopa põllumajandustootjaid puudutavate mõjude kohta esitatud arvnäitajad on lihtsalt valed. Sektor on Euroopale tähtis: oleme maailma suurim põllumajandussaaduste eksportija ja importija. Meil on selged konkurentsieelised ja meil pole vaja karta õiglast konkurentsi. Ühise põllumajanduspoliitika reformi tulemusena on tootmine muutumas ja vastab paremini turu vajadustele. Selline on Euroopa põllumajanduse tulevik, millele peame WTO läbirääkimistel kindlaks jääma.

Eurooplaste heaolu sõltub meie tööstustoodete ja teenuste konkurentsivõimest. Avatud, mittediskrimineeriv WTO toetusel toimiv kaubandussüsteem on alus, millelt lähtuvad meie eksportijad, kaubeldes tihti keerukail turgudel. Arutusele tuleb võtta uute turulepääsuvõimaluste loomine.

Doha voorus ei ole kõne all üksikisikud. See on maailma mastaabis ettevõtmine, mis hõlmab avatud majandusruumi, mis on aastakümneid olnud meie heaolu tagatis ning päästnud maailmas miljoneid inimesi vaesusest. See seob peamised kiiresti areneva majandusega riigid, nt Hiina, eeskirjade, õiguste ja kohustuste süsteemi. See aitab tõkestada protektsionistliku retoorika rakendumist tegelikkuses, mis tooks meie peamiste eksporditurgude sulgumisega vältimatult kaasa taandarengu.

Mõistan, millist muret tunnevad Euroopa kodanikud, kes uute majandusraskustega silmitsi seistes tõelise surve all on. Kuid protektsionism ja populism ei ole lahendus. Õige lahendus Euroopa liidreilt on reformi- ja kohanemisvõimeline sidus strateegia. Me ei saa korraga edendada konkurentsi kodus ja pakkuda kaitset õiglase konkurentsi eest väljaspool kodu. Reformil on vaja kaht jalga: ühendusesisest ja globaalset. Seda ei ole kerge tagada, eriti rasketes majandustingimustes. Kuid see on ainus võimalik jätkusuutlik tee.

See on Euroopale tähtis hetk. Aus ja jõuline arutelu on Euroopa vereringe. Üldsuse lahkarvamusist saab meedias löövaid pealkirju. Kuid eriarvamused lähevad Euroopale kalliks maksma, kui kõne all on võime kaitsta oma huve maailma tasandil. Euroopa kujundamist ei saa rajada jagunemisele: jagunemisele liikmesriikideks või liikmesriikideks ja institutsioonideks. Oleme samas paadis ja hoiame sama, rasket kurssi. Meie juhtide ülesanne on ühendada Euroopa ühiste eesmärkide nimel, mis aitavad meil globaliseerumisega Euroopa kodanike huve silmas pidades toime tulla.

Mõned arvavad, et Doha vooru ebaedu pole vaja tõsiselt võtta. Me ei tohiks lasta end eksitada lootusest, et on olemas mingi status quo, et midagi ei juhtu, kui läbirääkimised luhtuvad. Kardan, et rängimad kaotused saavad osaks maailma kõige vaesematele riikidele. Kuid ka suured, sh Euroopa Liit, on kaotajad. Komisjon jätkab tööd kõigi 27 liikmesriigi huvides, et Doha läbirääkimiste voorus saavutataks õiglane ja tasakaalus tulemus.

Autor: Peter Mandelson

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt