Lehis: kinnisvara tasub kasutuses hoida

Anne Oja 03. oktoober 2008, 00:00

Probleemid peituvad edasimüügiks ostetud kinnisvara kasutuselevõtus ja poolelioleva ning enda kasutuses olnud kinnisvara müügis, rääkis Lehis eilsel maksukonverentsil.

"Eluruumide projektid on toppama jäänud. Soetamisel on sisendkäibemaks maha arvatud ja kui pole õnnestunud eluruumi maha müüa, peame arvestama, et eluruumi üürileandmine on igal juhul maksuvaba. Planeerisite maksustatavat käivet, aga tekib maksuvaba käive," selgitas Lehis.

Ta lisas, et üürileandmise puhul tuleb 1/10 käibemaksust igal aastal tagasi maksta.

Lehis rõhutas, et maksuvaba on eluruumi üürileandmine. "Kui müüte selle hiljem, on kasutatud eluruumi, näiteks külaliskorteri, müük hiljem maksuvaba. Teine variant on kasutada korterit kontori või laoruumina. See seostub maksustatava käibega," pakkus ta välja alternatiivi.

Rahandusministeeriumi ja maksuameti väitel on pooleliolev ehitis krunt. See tekitab maksustamisel erinevusi.

Kui olude sunnil müüakse ettevõtluses kasutatud kinnisvara, tuleb müüki maksustada optsiooni korras või sisendkäibemaksu korrigeerida, rääkis Lehis.

Sisendkäibemaksu ei pea korrigeerima kinnisvara võõrandamisel ettevõtte üleandmise käigus, ettevõtete ühinemisel või jagunemisel ning siis, kui müügile järgneb kinnisvara tagasiliisimine.

Lehis ütles: "Kui kinnisvara müüb kohtutäitur, siis tema käibemaksu eest ei hoolitse. Võib juhtuda, et kohtutäitur ühte võlga likvideerides tekitab teise võla, mida maksuhaldur peab hakkama sisse nõudma."

"Püüdke oma eluaset võimalikult kaua kasutuses hoida ja mitte välja üürida. Kui lähete välismaale ja muutute mitteresidendiks, peate korteri enne müüma ja raha kätte saama," lisas Lehis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing