12. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Eneseimetlejad pürivad võimule

Kuid juhtimiskirg ei tee neist veel häid liidreid. Uuringust selgub, et eneseimetlejatest juhid ei suuda olla teistest põrmugi paremad, kirjutas LiveScience.

Nartsissistidele on omane egoism ning oma annete ja võimete ülehindamine, samas ei ole neil empaatiat teiste inimeste suhtes. Uurijad rõhutavad, et nartsissism ja kõrge enesehinnang ei ole üks ja seesama. "Kõrge enesehinnanguga inimesed on võluvad ja enesekindlad, kuid nad on ka hoolivad ning nad soovivad lähedust," ütles uuringut juhtinud Ohio ülikooli psühholoog Amy Brunell. "Nartsissistid on enesekesksed ning neil jagub tähelepanu vaid enese jaoks, nad ei hooli teistest." Neile meeldib võim, nad on egoistlikud, tavaliselt võluvad ja ekstravertsed.

Ajakirja Personality and Social Psychology Bulletin järgmises numbris ilmuv artikkel põhineb kolmel uuringul, millest kaks tehti üliõpilaste ja üks ärijuhtide hulgas.

Esimeses uuringus täitsid 432 tudengit isiksuseomaduste teste. Seejärel jagati vastajad neljaliikmelistesse rühmadesse, mille ülesanne oli valida tudengiedustuse esimees. Need, kelle puhul olid testid näidanud enam nartsissistlikke isikuomadusi, väljendasid rohkem soovi saada rühma juhiks. Nad väitsid, et juhtisid arutelu ning teised võtsid neid selle käigus juhina.

Teises uuringus paluti neljaliikmelistel tudengirühmadel ette kujutada olukorda, kus nad on pärast laevahukku sattunud asustamata saarele. Neil oli ülesanne valida laevalt 15 eset, mis aitaksid neil saarel ellu jääda. Jällegi püüdlesid nartsissistlike joontega isikud arutelu juhtima.

Juhivõimete hindamiseks võrreldi esemete nimekirju valikuga, mille oli kokku pannud USA armee ellujäämiskursuste ekspert. Ilmnes, et nartsissistid ei olnud põrmugi paremad teistest, kel pole nii enesekeskseid isikuomadusi.

Kolmandas uuringus osalesid ühe ülikooli õppeprogrammiga liitunud ärijuhid. Jällegi pandi kokku neljaliikmelised grupid, kes pidid otsustama, kuidas kasutada ülikoolile annetatud raha. Arutelude jälgimisel ilmnes, et nartissistlike isikuomadustega inimesed kippusid ohje haarama.

Brunelli sõnul peab selline tendents paika paljudes valdkondades alates poliitikast ning lõpetades Wall Streetiga. "Näiteks USA presidendikandidaadil peavad olema nartsissistlikud isikuomadused. Ma oleks väga üllatunud, kui mõnel kandidaadil poleks neid keskmisest rohkem," ütles Brunelli. "Uuringud on näidanud, et nartsissistlikud juhid kipuvad tegema riskantseid ja kerglasi otsuseid ning nad võivad olla väheefektiivsed või tekitada isegi kahju."

Autor: Villu Päärt

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt