Mudilased hoitud ka kriisi ajal

Andres Pajula 12. märts 2009, 00:00

Tallinna linnale on väga oluline, et lasteaiateenus säiliks lapsevanemate soovitud mahus ega lisanduks Eesti üha kasvavale töötute armeele täiendust lasteaiaõpetajate näol. Linn hoolib oma koolieelikuist ja töötajaist ka kriisi ajal.

Vajadus otsida lahendusi lasteaedade tegevuskulu optimeerimiseks on tingitud sellest, et riik jättis linnale eraldamata 47,7 miljonit krooni. Kuna riik lasteaedadele ühtegi senti ei eraldanud, rahastab Tallinn lasteaedu taas 100% ulatuses.

Tallinn jt omavalitsused oli arvestanud sellega, mida riik oli lubanud juhuks, kui KOVd tõstavad lasteaiaõpetajate palgad õpetajate palkadega samale tasemele. Nüüd peavad KOVd vahendid leidma oma eelarvest. Rahandusministeerium soovitas rahaga jännis KOVdel asuda kärpima kulusid, sh palka.

Tallinnas on lasteaiaõpetajate palgad võrdsustatud kooliõpetajate töötasudega. Linn on püüdnud leida teisi teid hiigelsuure eelarveaugu lappimiseks. Õpetajate palka tõsteti 4% tagasiulatuvalt 1. jaanuarist (kulu kokku 20,6 miljonit). Haridusamet ei ole õpetajate palkade vähendamiseks ega koondamiseks korraldust andnud. Lepinguid koormuste vähendamiseks saab samuti muuta vaid poolte kokkuleppel.

Kokkuhoiuvõimalused sõltuvad palju lasteaiast endast. Lasteaedade finantseerimine on pearahapõhine, kulu lapse kohta on üle 23 000 krooni aastas. Seega - mida paremini lasteaed oma võimalusi kasutab, seda suurem on tema eelarve.

Efektiivne majandamine ja eelarve otstarbekas kasutamine, eriti rasketel aegadel, on normaalne. Seetõttu toetab amet ka lasteaedade algatatud valverühmade süsteemi. Mustamäe, Kesklinna ja Põhja-Tallinna lasteaiad on valverühmi rakendanud juba 1990. aastate algusest ja süsteem on end igati õigustanud. Amet ei aktsepteeri valverühmi seal, kus lapsed on kohal kella 7-19. Enamik lapsi tuuakse lasteaeda kella 9ks, õhtul lahkub suurem osa lastest viie-kuue paiku.

Lasteaedade kohatasu tõstmist Tallinn esialgu ei plaani. Pigem tuleb kokkuhoid saavutada asutuse töö efektiivsemaks muutmisega. Tallinna lasteaedade juhatajad on eelarvemuudatused juba haridusametile esitanud ja need puudutavad peamiselt inventari soetamist, remonti jm majanduskulusid, samuti on vähendatud tulemustasude osakaalu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing