Kaotajatest said fööniksid

Romet Kreek 26. märts 2009, 00:00

Viimase aja sündmused on näidanud, et riskikartus ei ole kuhugi kadunud. Põhjaõngitsejad ei ostnud soodsatelt hinnatasemetelt soliidsete ettevõtete aktsiaid, vaid kõige spekulatiivsemaid suurimate kukkujate omi. See ei pane imestama.

Bespoke Investment Groupi strateegid Paul Hickey ja Justin Walters leidsid, et 6. jaanuarist 9. märtsini suurimad kukkujad ehk S&P 500 indeksisse kuuluvatest aktsiatest halvim kümnendik tegi 9. märtsist rallil suurima tõusu.

Nad jätsid arvestusest välja alla kahe dollari maksnud aktsiad. Varasemad suurimad kukkujad tegid alates 9. märtsist grupina 59,1protsendise tõusu. Varasemad pailapsed aga tootsid kõige vähem, tõustes kõigest 13,4 protsenti.

Ka mina ostsin tõusu ajal (mitte alguses) aktsiaid, kuid just võimalikult väikese hinnaga - kuna seal oli pessimismi enim. Ostsin laia valiku ettevõtete aktsiaid, mis maksid alla kolme dollari ja ka aktsiate ostuoptsioone.

Valiku tegemisel olid abiks Sir John Templetoni põhimõtted - osta maksimaalset pessimismi. Nüüdseks juba manalamees, keda võib pidada globaalse investeerimise üheks pioneeriks, läks 1939. aastal oma juhi juurde ja ütles - anna laenu. Sel ajal veeresid juba tankid üle Euroopa riigipiiride.

Ta seletas, milleks vajab 10 000 dollarit laenu ja sai selle. Ta ostis iga USA ettevõtte aktsiat, mille hind oli alla ühe dollari, sada aktsiat. Osa ettevõtteid, mille aktsiaid ta ostis, olid juba pankrotikaitse all. Kokku moodustus laenu peale portfell 104 ettevõtte aktsiatest, 34 ettevõtet tema menüüs oli juba pankrotis.

Penniaktsiad oli turusegment, kus valitses suurim pessimism. Ta oli veendunud, et USA astub varem või hiljem sõtta ja see tõstab majandusaktiivsust ning mõjub aktsiatele (ka kõige hullematele) positiivselt. Nelja aasta pärast oli investeering kasvanud 40 000 dollarile, ta müüs aktsiad ja maksis laenu tagasi. 104 ettevõte aktsiatest vaid neli muutus väärtusetuteks.

Praegu küll ei paista selgust, mis võib maailma majanduse ja aktsiaturud tõusule viia. Võib-olla on see massiivne keskpankade rahatrükkimine, mis majandustele pigem halba teeb, kuid võib viia aktsiad vähemalt mõneks ajaks üles. Võib-olla saadakse isegi panganduskriisist jagu. Tuleb olla paindlik ja valmis minema muutuste ja väljakutsetega kaasa, kui vaid suudetakse neid leida. Ja alati tuleb olla valmis selleks, et enda otsused võivad osutuda kehvadeks ja ka turg võib eksida.

Vastu turgu liikumiseks peaks olema ülisuur rahavaru - aga enne võib lõppeda raha, kui turul tulla vajalik suunamuutus.

Soetasin endale portfelli täienduseks spekulatiivselt Huntington Banksharesi, Freddie Maci, Fannie Mae, Fifth Third Bancorpi, Fordi, E*Trade Financialsi, DR Hortoni ja AIG aktsiad ning El Paso, Dynegy, Citigroupi, Bank of America ja AMD aktsiate ostuoptsioonid. Valik tuli väga kaldu finantssektori kasuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing