Ministeerium: võtke teise samba maksete peatamist kui palgalisa

Virge Lahe 20. aprill 2009, 00:00

"Seitse kuud on kõigile vahepeatus," rääkis Tali sellest, et alates 1. juunist kuni selle aasta lõpuni peatatakse nii teise sambaga liitunute kui ka riigi sissemaksed, mis tähendab, et vabanevad 2 protsenti lisanduvad palgale. "Inimesed, võtke rahulikult!" soovitas Tali.

Ministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste põhjendas otsust sellega, et maksete jätkamise avalduste süsteemi ei jõuta enne üles ehitada. "Tehniline köögipool on päris muljetavaldav," nentis ta.

Sissemaksete jätkamise avaldusi saab sel nädalal riigikokku jõudva eelnõu järgi tegema hakata kas pangas või Eesti väärtpaberite keskregistris oktoobris-novembris. Need, kes soovivad sarnaselt riigiga sissemaksed teise sambasse peatada, selleks avaldust tegema ei pea. Ministeerium prognoosib, et 25% senistest liitujatest jätkab sissemakseid, kus 2% on inimese osa ja riik midagi ei lisa. "Väga tõenäoliselt jääb see allapoole," uskus Tali.

Tali märkis, et ministeerium ei soovita, kas jätkata maksete tegemist või mitte. "Me püüame inimesele selgitada, milliseid aspekte ta otsuse tegemisel peaks kaaluma," märkis ta. "Selge on see, et mida pikemalt inimene pensioni kogub, seda vähem on ajutistel muudatustel tähendust," rõhutas Tali.

Kui inimene otsustab makseid mitte jätkata, siis on tal võimalus teha 2013. aastal avaldus sissemaksete suurendamiseks. Inimene maksab siis järgneval neljal aastal 3% ja riik 6%. Selle eelduseks on, et majandus kasvab nominaalselt enam kui 5%. Vastasel juhul on valitsusel võimalik kõrgendatud maksete käivitamine edasi lükata. "5protsendine nominaalkasv saavutatakse juba 2012. aastal, kui vaadata rahandusministeeriumi kevadist prognoosi," teatas rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna analüütik Madis Aben.

"2013. aastal oli prognoosis kasv 7%", ütles ta. Kui päris nii ei lähe, siis võetakse kriteeriumi sellest 7% natuke allapoole, et suurendada tõenäosust, et kompensatsioonimehhanism käivituks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:03
Otsi:

Ava täpsem otsing