Kas Apple on ikka päris?

Tarvo Vaarmets 24. aprill 2009, 00:00

On üks ettevõte, mis tihti aplause esile kutsub. Ettevõte, mis siiani jõuliselt läbi surutise on tunginud, innovatsiooni lipulaev. Ettevõte nimega Apple, mis oma aina ootusi ületavate tulemustega analüütikute õppimisvõime kahtluse alla seab.

Eile avaldatud majandusaasta teise kvartali tulemustega andis Apple investoritele taas ilusa etenduse - nii käive kui ka kasum kergitati eelkõige tänu iPhone'i ja iPodi uute versioonide müügiedule turuootustest kõrgemale.

Puhaskasum kasvas 15% ehk 1,21 miljardi dollarini, mis ühe aktsia kohta tähendab 1,33dollarilist kasumit. Käive kerkis 8,7% ehk 8,16 miljardi dollarini. Analüütikud ootasid kasumiks 1,08 dollarit aktsia kohta ja käibeks 7,95 miljardit dollarit.

Nendest numbritest kumab läbi üks üsna uskumatu nüanss, mis minu visiooniga täiesti vastupidiseks osutus --nimelt Apple'i niigi kõrged marginaalid rühkisid isegi praeguses keerulises majanduskeskkonnast üles. See tundub justkui loogikavastane, sest võiks ju eeldada, et surutises turgutatakse müüki hindade alandamisega. Nii oli tegelikult ka Apple'i puhul. Ainult, et hindu ei alandanud mitte niivõrd Apple ise, kuivõrd komponentide tarnijad.

Steve Jobsi edulugu suutis eelmises kvartalis müüa 3,79 miljonit iPhone'i, mida on kaks korda rohkem kui mullu samal perioodil. Sealjuures on nende iPhone'idega ka üks trikk - nimelt ei näita Apple telefonidest saadud käivet mitte ühes kvartalis korraga, vaid ajatab selle kaheksa kvartali peale. See tähendab, et eelnevate kvartalite iPhone'ide müük toetab Apple'i avaldatavaid käibeid ja kasumeid. Ehk senimaani on Apple teatanud tegelikkusest isegi kehvemaid tulemusi. Seega pakuvad need edasilükatud käibed Apple'i numbritele tuge ka siis, kui nõudlus peaks taanduma.

Seesama trikk tähendab ka seda, et Apple kontole on senini jooksnud raha kiiremini kui kasumirealt järeldada võiks. Kontsernil on pea 29 miljardit dollarit raha ja selle ekvivalente, null võlga - päris mõnus finantspositsioon praegusel ajal.

Apple tundub justkui liiga hea, et tõsi olla. Nagu Eesti hiljutine majanduskasvgi. Justkui peaks sealt tulema mingi negatiivne üllatus. Aga ehk mitte. Steve, pea vastu!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:03
Otsi:

Ava täpsem otsing