SEB juht Eestis ennustab laenuvõlglaste arvu kasvu

Katre Pilvinski 27. aprill 2009, 00:00

"Olen kindel, et laenuvõlglaste arv jätkuvalt kasvab," sõnas ta ja viitas SEB prognoositud 12protsendilisele majanduse kukkumisele ning töötute arvu kasvule. Probleemlaenude hulk kasvab ja sealt jääb pangal ka intressitulu saamata, lisas Asmann.

Samas oli märts tema sõnul hea kuu. "Paljud kliendid, kes võlas olid, maksid võlad ära ja situatsioon paranes natuke," rääkis ta.

Swedbank Eesti juht Priit Perens ennustas neljapäeval suuremat laenukahjude mahtu sügiseks. Uus töölepinguseadus on selleks ajaks jõustunud, hooajatöid enam ei pakuta ja töötus kasvab, põhjendas ta.

"On märke, et võlgnevuste kasv on rahunenud, ma ei taha öelda, et see on kahanenud," lisas Perens. Swedbank Eesti esimese kvartali 300 miljoni kroonisest kahjumist kolmandik olid laenukahjud.

SEB juhi Ahti Asmanni kinnitusel pööravad nad suurt tähelepanu klientidele, kellel tekib lühiajaline võlg. "Probleeme on ikka oluliselt lihtsam lahendada algstaadiumis," põhjendas ta.

Mullu hakkas SEB müüma laenude juurde nn töötuks jäämise kindlustust, seda kasutas iga kolmas eluasemelaenude võtja. "Kui nad töötuks jäävad, võtab laenumakse kohustuse enda peale kindlustus. Need inimesed on oluliselt paremas seisus võrreldes nendega, kes pole ennast kindlustanud," tõdes Asmann.

Esimese kvartali tulemustes teatas SEB, et nende laenumaht Eestis vähenes aasta arvestuses 3%. "Laenuportfellid amortiseeruvad, uued väljaantavad laenud ei kata tagasimakstud laenude osa ja laenuportfell mõnevõrra kukub," märkis Asmann. Ebakindlus on inimestes suur, lisas ta.

Laenusoovijate hulga vähenemine tähendab muutusi ka panga töötajaskonnas. "Kui on valdkond, kus nõudlust lihtsalt pole, seal on väga loogiline, et inimeste arvu vähendada," rääkis Asmann. Kui keegi töölt ära läheb, me uut asemele ei võta, lisas ta.

SEB Eesti 40 miljoni kroonist kvartalikahjumit kommenteerides ütles Asmann, et tulemus oli ootuspärane. Miinus tuleb ikkagi laenuprovisjonidest ja provisjonid väljendavad praegu olukorda Eesti majanduses, selgitas ta.

Majanduslanguse põhi pole tema sõnul veel käes. "Kui meie peamiste ekspordipartnerite juures halvemaks ei lähe, siis võin öelda, et on põhi käes. Aga ma arvan, et seal ikkagi läheb veel natuke halvemaks," rääkis Asmann. Praegu võib näha üksikuid stabiliseerumise märke, aga kindlalt veel küll ei julge öelda, et oleks juba põhi saavutatud, lisas ta.

SEB grupp sai esimeses kvartalis 1,8 miljardit Rootsi krooni kasumit, mis on mullusest veerandi võrra vähem.

Võrdluseks - eelmisel aastal SEBst veidi suurema kvartalikasumi teeninud Swedbank jäi tänavu aasta kolme esimese kuuga 3,4 miljardi Rootsi krooniga miinusesse.

SEB grupi laenukahjumite reservid kasvasid 2,4 miljardile Rootsi kroonile, mis on aastatagusest ligi kaks miljardit enam. Balti riikide arvele langeb 60 protsenti SEB reservidest. Ühtlasi teatas SEB reedel plaanist osaleda pankade toetuseks eraldatud Rootsi riikliku garantii programmis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing