Rootsi keskpank lõi lati kõikuma

Sirje Rank 29. mai 2009, 00:00

Rootsi majandusleht Dagens Industri oli teemast eile teinud esikaane loo ning Danske Bank hoiatas oma kommentaaris, et Balti riikides "sündmuse" risk on järsult kasvanud.

"Investorid näivad olevat seda meelt, et tegemist on puhvri loomisega Balti kriisist tekkida võivate probleemide lahendamiseks," kommenteeris Danske Bank.

Swedbanki ja SEB aktsiad jätkasid eile Stockholmi börsil langust ning Rootsi kroon odavnes Balti paine all euro suhtes juba 10,7 kroonile võrreldes teisipäevase tasemega 10,5 krooni eurost.

Läti keskpanga juht Ilmars Rimsevics kordas eile Helsingis, et devalveerimisest poleks Lätil midagi võita. "Devalveerimine oleks mürk, sellest ei oleks mitte mingisugust kasu," tsiteeris agentuur Reuters.

Samas möönis Läti peaminister Valdis Dombrivskis, et IMFi ja Euroopa Komisjoniga peetakse läbirääkimisi juba süngema stsenaariumi järgi, kus Läti SKP ei kahane tänavu mitte 12,9%, vaid 16-18%.

Nii võib eelarvedefitsiit ka uute kärbete järel tulla suurem kui 7% SKPst, millele praegu välisdoonorite heakskiitu taotletakse. Viimast on vaja, et lahti külmutada 7,5 miljardi euro suuruse abilaenu väljamaksed. 5. juunini on Lätis IMFi delegatsioon.

Viimastel nädalatel kasvanud spekulatsioonid lati devalveerimise ümber said hoogu, kui Rootsi keskpank teatas, et võtab valuutareservi täiendamiseks laenu saja miljardi Rootsi krooni suuruses summas. Pank põhjendas, et on finantskriisi ajal laenanud valuutat Rootsi pankadele, sõlminud valuutavahetuskokkulepped Islandi, Läti ja Eesti keskpangaga ning suurenenud koostööd Rahvusvahelise Valuutafondiga, mis kõik kokku on reserve saja miljardi võrra vähendanud.

"Peame olema jätkuvalt hästi ette valmistatud, kuna finantskriis võib tulla sügav ja pikaajaline. Sel põhjusel peame oma valuutareservi täiendama," ütles Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves.

Reservi täiendamine võinuks olla positiivne uudis, kuid turud seostasid seda ettevalmistustega võimalikuks devalveerimiseks Balti riikides, mis oleks suur löök Rootsi pankadele. Nii sai uudisest negatiivne uudis, ütles agentuurile TT SEB peaökonomist Robert Bergqvist. Samas on see ka signaal, et keskpank kasvatab muskleid.

Rootsi riigivõla ameti juht Bo Lundgren ütles päevalehele Svenska Dagbladet, et turud on riskidega jälle liialdamas. "Minu hinnangul on Swedbank ja SEB piisavalt tugevad, et kriisis vastu pidada," märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing