Rahvusvahelise pettuse niidid ulatuvad Eestisse

Hannes Sarv 10. august 2009, 00:00

Miks ta ettevõttes presidendi, pearaamatupidaja, tegevjuhi ja teiste oluliste juhtkonna liikmete toolidele istutati, jääb Turule arusaamatuks.

"Et siis eesti keeles nimetatakse vist tankistiks seda?"imestab Turu Sossi klubi pärastlõunaselt inimtühjas baariruumis diivanil istudes. Turu on üks kolmest Sossi klubi pidava OÜ Mojave omanikust. Internetiavarustes tuhnides on aga selgunud, et Turust on vahepeal saanud ka sõna otseses mõttes kullakaevur Kanadas. Vähemalt on tema "juhitaval" ettevõttel selline kava olemas. Ardent Mines Ltd, mille juhtkonna ainus liige Turu alates veebruarist on, omab kirjade järgi paari kaevandusluba Kanada läänerannikul Briti Columbias. Ettevõtte tegevusalana on kirjas kulla kaevandamine. Vara firmal bilansis pole, kohustuste poole on üleval veidi üle 40 000 USD, mis väidetavalt märgib ettevõttesse kaasatud investorite raha, sh Turu oma.

Miks ta aga ettevõtte juhina kirja on pandud, pole Turul aimugi. Tema jaoks oli asi lihtne - sugulane Kanadast Vancouverist, Robert Järva, pakkus talle investeerimisvõimalust. Nii otsustaski ta natuke raha Kanadasse suunata. Kirjutas Järvale ka volituse enda nimel aktsiatehingute tegemiseks.

Üllatus tabas teda juuli algul Äripäeva kõne peale, kus pärisime, kas Ardent Minesi näol on tegu mõne nutika äriplaaniga. Teate selle kohta, et senised ettevõtte juhatuse liikmed on oma kohalt lahkunud, avaldas Ardent veebruaris. Asemele asus pressiinfo kohaselt Turu. Ainult et talle "unustati" sellest teatada.

"Ausõna, ei tea. Vaadake, see on niimoodi, et ma olen andnud oma sugulasele aktsiate ostmiseks õiguse. Aga kui ta mind juhatusse paneb, siis ma pean hakkama temaga suhtlema," lausus ta esimesel kõnelusel.

Turu nimetatakse samas pressiteates inimeseks, kes juba 2004. aastast investeerinud kinnisvarasse, aktsiatesse ja teenindussektorisse. "Ja tegelikult kasvatan siin hoopis tomateid," lisab Turu muiates. Ja tõepoolest kasvatabki - koduses kasvuhoones Tabasalus Tallinna külje all. Koduga seoses tabab teda aga veel teinegi üllatus. Nimelt on Ardent Mines alates veebruaris registreeritud tema elukohta. Tema enese teadmata.

Kuidas saab selline asi võimalik olla? Vastuse küsimusele peaks andma Järva, Turu Kanadas resideeriv sugulane. Järva kolis Kanadasse 1990. aastal. Vancouveri väliseestlaste kogukonna mõnedelt liikmetelt küsides selgub, et Järva nimi on neile tundmatu.

Turu annab ühe Briti Columbia telefoninumbri ning Järva e-posti aadressi. Saadetud e-kirjale Järvalt vastust ei tule. Turult saadud telefoninumbrilt vastab aga helilint, teatades ettevõtte nime, kuhu helistatakse - Corporate Resource Group. See on Ardent Minesi suurim aktsionär, teab Kanada ajalehe Vancouver Sun kolumnist David Baines.

Tõenäoliselt on kogu loo vastused USA börsivälisel aktsiaturul levivates petuskeemides.

Eesti aukonsul Vancouveris ja 1986. aastal asutatud riskikapitalifirma Discovery Capital asutaja Harry Jaako selgitab, et petuskeemid seisnevad väheteadlike investorite otsimises. "Otsitakse lolle ehk neid, kellele meeldib loterii. Kui mõnele pakkuda võimalust osta aktsiat kümne sendi eest ja pakkuda lootust seda müüa ühe dollari eest enne mängu lõppu, siis neid isikuid, kes ostavad, on tõenäoliselt päris palju," sõnab Jaako.

Tundub üllatav, et petumängu kahtlusega seltskonnale nii vabad käed jäetakse. "Kui politseid ei ole, kas siis on üllatav, et vargad mängivad vabalt?" küsib Jaako, vihjates sellega USA SECi puudulikule huvile valdkonna vastu.

Kanada ajalehe Vancouver Sun kolumnist David Baines teab Robert Järva kohta, et tegemist on ühe Ukraina taustaga isiku Sergei Stetsenko kaastöötajaga.

Baines on Kanada börsidel ja Ühendriikide vabaturul toimuvatest petuskeemidest kirjutanud juba paarkümmend aastat. Stetsenkot ja tema kaastöötajaid peab ta ebaausaks seltskonnaks, kes teenivad elatist ettevõtete aktsiatega manipuleerides.

OTC on kauplemisvorm, kus saab vahendada ettevõtete aktsiaid, mis pole börsil noteeritud. Ettevõtete aktsiate vastu proovivad huvi tekitada aktsiate promootorid ehk vahendajad. Vahendajad on täiesti seaduslikud inimesed, keda ka tõsised ettevõtted palkavad oma firmat tutvustama. Paraku kaubeldakse OTC-l ka ettevõtetega, mille äriplaanid ei ole reaalsed ja avalik aruandlus eksitav või lausvale. Just selliste ettevõtete tutvustamisega ja aktsiate pakkumisega tegelevad Stetsenko ja Järva, teab Baines.

Kuni 90ndate alguseni said sellised skeemid rahus töötada ka Kanada börsidel, mis rämpsettevõtetest üle ajasid. Siis aga riigi suhtumine muutus, börsid võeti turujärelevalve poolt kindlamasse haardesse ja Vancouveri taustaga seltskonnad suunasid oma tegevuse Ühendriikide OTC-le.

Mis puutub aga Stetsenkosse, Järvasse ja nende kaastöötajatesse Kanadas, siis selle seltskonna on Baines oma tähelepanu alla võtnud just viimastel aastatel. Oma kolumnis augusti alguses märkis ta, et paljud kahtlaste äriplaanidega varavabad ettevõtted on hiljuti registreeritud Ida-Euroopa riikidesse. Seejuures paigutatakse ettevõtte juhatusse isik, kellel nähtav seos Vancouveriga puudub. Selle põhjuseks arvab Baines olevat Briti Columbia turujärelevalve nõude, mis hakkas kehtima mullu septembris. "Ükskõik milline börsiväliselt kaubeldav ettevõte, millel on olemuslik side Briti Columbiaga, peab hakkama esitama aruandeid Briti Columbias," viitab Baines uuele sättele. "Paljudel juhtudel teevad need ettevõtted kosmeetilisi muudatusi, et varjata oma seotust Briti Columbiaga," lisab ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing