Mõne kinnisvara eest küsitakse liiga palju

ÄP 10. september 2009, 00:00

Uus Maa Kinnisvaragrupi juhatuse esimees Jaanus Laugus vastas eile ehitusuudised.ee lugejate küsimustele.

Kas kinnisvarahinnad tõusevad lähima kahe aasta jooksul rohkem kui 25% praegustest hindadest?

Ma arvan, et kahe aasta perspektiivis näeme kinnisvarahindade tõusu. Kas see tõus on 10% või 30%, seda on raske ennustada. Eesti turg on väike ja tundlik. See võib järsemaid tõuse ja langusi pakkuda kui suured turud. Soome turg tõusis pärast lama põhjast kahe aastaga 17%.

Mulle tundub, et likviidsema kinnisvara puhul (mägede korterid) on hinnad juba paika loksunud, kuid majade puhul on paljude müüjate ootused veel ebareaalselt kõrged. Kas on näha ka kallima kinnisvara odavnemist?

Ma olen veendunud, et kallim kinnisvara kukub veel, märkimisväärselt. Mitte vähem kui odavama segmendi kinnisvara. Kallima kinnisvara puhul on küll üks tegur, mis võib hinnalangust leevendada. Selle segmendi kinnisvaraomanikud suudavad enamikus kriisi üle elada ja oma vara langusperioodil ei müü. Samas, kallima ja eksklusiivsema kinnisvara kiirmüükidest võivad spekulandid teenida tulevikus suurimaid kasumeid. Mägede korterid Tallinnas on põhja saavutanud ja pigem hinnad juba kerkimas.

Korterite hinnad on igal pool kõvasti alla tulnud. Millest tuleb see, et elamukruntide eest küsitakse siiani ulmelisi numbreid, samas tehinguid ei ole ja valik on suur?

Elamukruntide müüjatel, kes küsivad ulmelist hinda, pole ilmselt müügiga kiire. Tehinguid tehakse vähe, sest nõudlus on väike. Praegu on pangast uue eramu ehituseks väga keerukas laenu saada. See pidurdab kruntide müüki märkimisväärselt. Hästi lähevad kaubaks krundid hinnaklassiga alla miljoni krooni, Tallinnas ja selle lähiümbruses. Teine segment, kus ostuhuvi jätkub, on talukoht hinnaklassiga kuni 700 000 krooni. Suur huvi on talukohtade vastu piki ida- ja läänerannikut.

Hinnad on praegu soodsad, et kinnisvara soetada, kuid pankade laenutingimused pole leebemaks läinud. Millal võiks tulla see aeg, kui hinnad on all ja laenutingimused taas soodsad?

Hinnad all ja laenutingimused väga soodsad - sellist aega on palju oodata, sest kui laenutingimused muutuvad väga soodsaks, tõusevad hinnad kiiresti. Siin tuleb kasuks mõistlikkuse printsiip, mida panga laenuametnikud hästi mõistavad.

Mu usun, et turule tulevad uued tooted, kuna pankade tingimused pole lähiperspektiivis (vähemasti 1 aasta, võib arvata, et isegi pikemalt) eriti soodsamaks muutumas. Arvan, et aeg on käes omaniku hüpoteekide seadmiseks, kus arendaja või kinnisasja müüja annab ise ostjale pikaajalise laenu. Hiljem, kui turg paraneb, müüb õigused pankadele edasi.

Mis saab põlluarendustest, mis on täielikult soiku jäänud?

Kui põllumajandus läheb taas hinda, siis kehvad ja soiku jäänud põlluarendused on otstarbekas lammutada. Siiski arvan, et enamik arendustest leiab pikas perspektiivis omaniku ja kasutuse.

Miks laenud on seotud euroga, aga hüpoteegid on kroonides?

Ma kaldun arvama, et kirjalik laenuleping on prioriteetsema tähtsusega, kuna seal on poolte kokkulepe täpsustatult kirjas ja lähtutakse sellest. Hüpoteek on printsipiaalsem, näitab avalikkusele kinnistu seisu.

Uus Maa on viimasel ajal tegevust kokku tõmmanud. Sisuliselt on Uus Maa aastaid hoitud liidripositsiooni Pindile juba kaotanud. Mida oma positsiooni taastamiseks ette võtate?

Oleme teinud õigeid otsuseid elamispindade ja äripindade lahutamise osas.

Me ei ole oma turuosa kaotanud, pigem oleme seda juurde võitnud, elamispindade vallas, millega mina tegelen. Värskelt võrdlesime Pindi, Eri ja Westmaniga selle aasta seitsme kuu äritulemusi ja selgus, et Uus Maa vahendus ja hindamisteenuste käive on summa summarum suurem liitunud konkurentidest. Hindamises oleme veidi positsiooni kaotanud, see on tõsi, kuid sellega me tegeleme ja parandame selle vea.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 18:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing