ÄP fototoimetus • 21. detsember 2009 kell 21:00

Jüri Käo - hea vaistuga ärimees

Selle aasta algul ütles ärimees Jüri Käo, et tänavu tuleb teraselt jälgida kogu maailmas toimuvat, sest see kandub kiiresti ka Eestisse. "Elada tuleb kvartali kaupa. Hommikul ärgates peame lugema, mis toimus Aasia börsidel, ja seejärel jälgima, mis toimub Euroopas, ning enne magamaminekut vaatama, kuidas Ameerikas läheb." Nii teeb Jüri Käo ise, mees, kelle Äripäev valis tänavuseks aasta ärimeheks.

"Täna ma juba vaatasin. Ameerikas on väga lootusrikas päev tulemas!" Need olid ühed esimesed sõnad, mis Käo ütles tänasesse jõululehte temast loo teinud Äripäeva reporterile.

Jüri Käo ei ole kuigi sõnakas mees - või pigem oleks õigem öelda, et ta ei ole oma sõna devalveerinud. Ei ole ju keegi teda meedias pidevalt esinemas näinud, iga päevapoliitilise sündmuse kohta arvamust avaldamas või edevalt oma äridest, maa- ja meresõidukeist või relvadest pajatamas. Käo tahab, et eelkõige räägitakse - kui räägitakse - olulistest asjadest ehk tema tööst. See iseloomustabki inimest kõige paremini.

Tallinna Kaubamaja, Selveri-kett, Liviko, Balbiino… ja veel NG Investeeringute 27 tütarettevõtet, kaks sidusettevõtet, riigiettevõtte Eesti Energia nõukogu juhtimine, kaasa löömine ettevõtjate esindusorganisatsioonides, lisaks muud ühendused ja liidud, sh Olümpiakomitee. Kõik kokku - see ongi Jüri Käo.

Ettevõtja enda ütlemised on kui kõrgelt koteeritud valuuta. Jüri Käo ei loobi sõnu niisama, aga kui mees midagi ütleb, siis läheb sõnum otse kümnesse, sest ta räägib sellest, mida teab või mida intuitsioon ette ütleb.

See, laitmatu maine, oskus kriisi ajal oma ettevõtmisi juhtida nii, nagu kogenud ja hea vaistuga laevakapten oma laeva karide vahelt vabasse vette suunab, ongi põhjus, miks paljude tublide ettevõtjate seast Äripäeva valik aasta ärimeest valides just Jüri Käole langes.

Mullu sügisel - enne tõsisema kriisi lahvatamist soovitas Jüri Käo ettevõtjatel kulude kokkuhoiu nimel töötajate palku kärpida. Mõni kuu hiljem tegid seda peaaegu kõik eraettevõtjad, teiste seas Äripäev, ning lõpuks tuli ka avalik sektor järele.

Jüri Käo on oma 44 eluaastast ligi 20 olnud ettevõtluses, ja peaaegu sama kaua olnud juht - Normast peale. Sõprade, kolleegide ja konkurentide suust kostab Jüri Käo iseloomustamiseks vaid häid sõnu. "Jüri on võimsa juhigeeniga," iseloomustab Jüri Käod kolleeg Enn Kunila. "Tal on võime ette näha, millises suunas sündmused liiguvad… Toob alati meeskonna keerulisest olukorrast välja," need sõnad pärinevad ekspeaministrilt ja ärimehelt Tiit Vähilt.

Jüri Käo nõuannetel ongi seda enam kaalu, et ta on koos oma ettevõtmistega juba üle elanud ühe ränga kriisi. Vene turu ärakukkumise järgsed rasked aastad andsid sellised kogemused, mis on ka nüüd aidanud keerulistes majandamistingimustes toime tulla.

Maakera on ümmargune - kõik mida sa teed, tuleb ringiga sinu juurde tagasi. Need sõnad pärinevad Jüri Käolt. Täpselt nii ongi.

Autor: ÄP

Hetkel kuum