Sirje Rank • 6. veebruar 2011 kell 10:51

Ameerika tähistab Reagani 100. sünniaastapäeva

Ameerika tähistab suurejooneliselt president Ronald Reagani sajandat sünniaastapäeva.

Üle kogu riigi toimunud mälestusüritused kulmineeruvad pühapäeval, kui presidendi lesk Nancy Reagan asetab Simi Valleys Californias pärja oma abikaasa hauale. 

Mälestuskõned – sealhulgas Esindajatekoja vähemuse liidrilt Nancy Pelosilt – on märk sellest, et Reaganist on saanud rahvuslik iidol, kelle mälestus ei tunne parteilisi eraldusjooni. Samal ajal annab see mitmetele vabariiklaste partei presidendikandidaatidele – sealhulgas Newt Gingrichile, Sarah Palinile ja Rick Santorumile - 2012. aasta valimiste eel võimaluse Reagani aupaistes särada ja ennast tema mantlipärijana paista lasta, kirjutab leht.

Kaasa on läinud ka president Barack Obama, kiites USA 40.presidenti kui head kõnemeest, kes andis riigile süngel ajal tugeva optimismipuhangu. „Tema liidrirollis maailmas ei saa kahelda ega ka tema andes, millega ta andis edasi oma nägemuse Ameerikast,“ kirjutas Obama, kes viimase jõulupuhkuse ajaks võttis lugemiseks Reagani elulooraamatu.

Nii nagu USA 40. president on ka 44. president olukorras, kus pärast suurt lüüasaamist Kongressi vahevalimistel tuleb rasketes majandusoludes uuesti rahva usaldus võita.

Pärast ametist lahkumist 1989. aastal on Ronald Reagani populaarsus üksnes kasvanud. Nii USA demokraadid kui vabariiklased tunnustavad teda täna ameeriklaste enesetunde ja -usu tõstmise eest raske kümnendi järel. Lisaks nähakse Reagani tugeval kommunismivastasel hoiakul ning sõjaliste kulutuste järsul suurendamisel 80ndate aastate lõpus olulist rolli Nõukogude Liidu impeeriumi lagunemisel.

Mitmel teemal Reagani pärandis aga vaidlused jätkuvad. Esimesel ametiajal kärpis Reagani valitsus järsult makse ning sai inflatsiooni kontrolli alla, mis aitas tal majanduse toibumise harjal tagasi valitud saada. Teisel ametiajal aga maksud tõusid, millele armastavad viidata USA demokraadid. Samuti – olles ise küll tuline väikese riigiaparaadi propageerija, kasvas riigivõlg Reagani kaheksa ametiaasta jooksul kaks korda.

Mitte kõik 2012. aasta võimalikud vabariiklaste presidendikandidaadid ei kavatse siiski Reagani aupaistes särada. Nii jäävad üritustest eemale näiteks Mitt Romney ja Tim Pawlenty. Ent ka Tim Pawlenty on hiljuti Reagani vaimu appi mananud, tõrjumaks kahtlusi, et ta on presidendikandidaadiks saamiseks liiga hea iseloomuga. Reagan oli suurepärane näide sellest, kuidas on võimalik olla kena inimene, kuid mitte nõrk, ütles Pawlenty hiljuti telekanalile Fox News.

Hetkel kuum