Neli nädalat alternatiivturul, aktsiatehinguteta

Raivo Sormunen 19. aprill 2011, 07:07

Esimese firmana Balti alternatiivturule tulnud Goldinvest Asset Management on näidanud, et börsile võib kogemust hankima tulla väike firma ning emissiooni korraldamata.

Kui reguleerimata aktsiaturule on Baltimaade firmadel olnud võimalus tulla juba alates 2007. aasta suvest. Ehkki Goldinvest Asset Management (GAM) on olnud noteeritud First North Baltic turul juba neli nädalat, pole GAMi aktsiatega veel ühtegi tehingut teinud. Kui veel täpsem olla, siis selle aja jooksul pole keegi isegi väärtpaberile ostu- või müüginoteeringut üles riputanud, mistõttu praeguseni pole õrna aimugi, kui suureks turg ettevõtte väärtust hindab.

GAMi alternatiivturule aidanud Ardente SIA juhatuse esimees Girts Apsitis sõnul tuleks aktsiate ostusoovi korral panna üles ostunoteering, mille võivad siis olemasolevad aktsionärid aktsepteerida või tagasi lükata. Hetkel on firmal aktsionäre kõigest veel vaid neli, kuid oma ambitsioonidena loodetakse liikuda sammhaaval.

„GAM otsustas liikuda edasi sammhaaval. Esimene aasta kasutada alternatiivbörsi ja selle informatsioonikanaleid enda tutvustamiseks potentsiaalsetele investoritele. Aasta pärast on kavas korraldada ka IPO (aktsiate avalik esmapakkumine),“ märkis Apsitis.

Alternatiivturg sai firmal valitud seetõttu, et seal noteerimiseks pole vajalik alluda kvantitatiivsetele nõudmistele, kuid samas aitab turul olemine ettevõttel end mobiliseerida ja täita parimaid äriühingu valitsemise standardeid.

Nasdaq OMX emitenditeenuste juht Kalle Viks on optimistlikult meelestatud ka esimese ettevõtte alternatiivturule tuleku suhtes Eestis.

„Alternatiivturg võiks olla parim lahendus edumeelsele noorele kapitalivajadusega ettevõttele, kelle püüdlustele tuleb lisaks finantsidele kasuks ka avalik nähtavus ja läbipaistvus ning meedia julgustav tähelepanu. Kui vaadata äriideede konkursside ja töötubade aktiivsust (Ajujaht, Garage 48 jne), siis tundub, et häid ideid Eestis jätkub,“ märkis Viks.

Ettevõtteid alternatiivturule aitavaid nõustajaid on praeguse seisuga Baltimaades juba üheksateist. Viimasena liitus nõustajate ringiga aprilli alguses advokaadibüroo VARUL.

„Kindlasti on ka nõustajad tajumas sellise mudeli potentsiaali. Nende (arvulise) rohkuse taga on ka Balti börside soov tutvustada alternatiivturgu võimalikult paljudele ettevõtjatele ning teha seda läbi oma "saadikute" ehk informeeritud nõustajate. Nõustajatele tähendab see muidugi ka laiemat teenustevalikut,“ kommenteeris Viks suurt nõustajate arvu ringi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2011, 08:49
Otsi:

Ava täpsem otsing