Kaubandussoodustuste süsteemi ootab reform

Sirje Rank 11. mai 2011, 00:00

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Karel De Gucht esitas eile ettepaneku 176 riigist koosnev nimekiri üle vaadata ning peaaegu pooled maailma suurimale turule juurdepääsuks soodustariife nautinud riigid nimekirjast välja arvata.

"Nende hulgas on ka riigid, kus majanduskasv viimasel kümnendil on olnud kahekohalistes numbrites, nn majandustiigrid, praeguseks G20 liikmed, nagu Brasiilia, India, Argentina ja Venemaa," selgitas Euroopa Komisjoni kaubanduse peadirektoraadi direktor Signe Ratso.

Teisalt pole süsteem suutnud tõeliselt vaesuses kannatavaid riike piisavalt tõhusalt aidata - maailma kõige vähem arenenud riikide (nn LDC-riigid) osakaal maailmakaubanduses on jätkuvalt vaid 1%.

"Kavandatava reformi eesmärk on muuta senine süsteem lihtsamaks ja tulusamaks neile, kes seda tõeliselt vajavad, ning loobuda soodustustest nende riikide puhul, kes on juba piisavalt jõukal järjel," ütles Ratso.

Muudatused, mille peavad heaks kiitma ka liikmesriigid ja Euroopa Parlament, jõustuksid 2014. aastal.

Ühtlasi on nimekirja ülevaatamine märk sellest, et nüüd, kus 2001. aastal alanud WTO vabakaubanduskõneluste nn Doha voor on toppama jäänud, eelistavad arenenud riigid kaubanduses soodustingimusi kokku leppida eelkõige kahepoolsete kokkulepete raames.

Võimalik on, et nii mõnigi riik sooviks seejärel Euroopa Liiduga sõlmida vabakaubanduslepingu, mis avaks ka nende riikide teenuste turu Euroopa firmadele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing