Väljarändav tööjõud pärsib edasist majandusarengut

AP 11. juuli 2011, 00:00

Kuidas läheb Eesti majandusel ja mis on Teie hinnangul ettevõtja roll Eesti ühiskonnas?

Eesti rahvuslikust majandusest saab rääkida vaid väikeste ja keskmiste ettevõtete puhul ja sedagi suurte reservatsioonidega. Kõik suuremad ja olulisemad majandusstruktuurid pole juhitud enam Eestist, otsuseid võetakse vastu Helsingis, Stockholmis, Oslos. Seal on ka parimad töökohad ja jagatakse kasum. Eesti väikesel ja keskmise suurusega ettevõtjal on küll tekkimas taas võimalus areneda, kuid takistuseks on sobiva tööjõu nappus. Tööjõu lahkumine riigist on hinnang ka kogu meie senisele majanduspoliitikale.

Millest on Teie hinnangul tingitud suhteliselt kõrge korruptsioonitase Tallinnas ja Narvas, kus võimul Keskerakond, või ka Tartus, kus võimul Reformierakond? Korruptsiooni on seal, kus liigub raha. Suure raha juures on ka suurem korruptsioon. Ma arvan, et ülekohtune oleks valitsusparteidest "esile tõsta" vaid Reformierakonda, kindlasti tuleb vaadata ka IRLi näppudele. Omavalitsustes on korruptsioon madalam, kuna see võimutasand on inimesele oluliselt lähemal. Tallinnas on korruptsiooni kindlasti aga veelgi vähem ka omavalitsuste kategoorias tänu õiguskaitseorganite ja meedia erikohtlemisele.

Miks on Keskerakonnas kõige rohkem korrumpeerunud inimesi?

Korruptsioon on kõikide erakondade probleem. See, et õiguskaitseorganite ja meedia erilise luubi all on Keskerakond, on meie erakonna ridu hoidnud minu arvates aga oluliselt puhtamana võrreldes parteidega, mille liikmete puhul peetakse korruptsiooni kui mitte iseenesestmõistetavaks, siis vähemalt talutavaks.

Miks Te laenate raha eraisikuilt, mitte pangast nagu enamik tavainimestest?

Võlg on võõra oma ühtmoodi, laena sa pangast või eraisikult.

Kui tõenäoliseks peate suurte streikide või rahvarahutuste toimumist Eestis lähiajal? Streike korraldavad ametiühingud. Eestis ei ole need tugevad. Rahvarahutusi võib aga meie lähimineviku kogemust arvestades provotseerida ka oma riigi valitsus. Praeguse peaministri ajal pole rahutuste eest kellelgi kaitset.

Millised on Teie suhted Indrek Tarandiga: miks teete temaga koostööd, arvestades varasemaid väljaütlemisi?

Riigipea põhiroll on esindada tervet rahvast ning arvan, et Tarandil on erakondadevälise kandidaadina selleks Ilvesest oluliselt paremad eeldused. Keskerakond on teinud ja teeb koostööd ka kõikide riigikogus olevate erakondadega, arvestamata nende seniste väljaütlemistega. Teeme seda, sest teisiti pole väikeses Eestis võimalik.

Kuidas kommenteerite uudist, et Elering AS viis juuli alguses läbi võlakirjade emissiooni?

Esiteks tekib küsimus, miks noteeritakse täielikult Eesti Vabariigi omanduses oleva Eleringi võlakirjad Londoni börsil? Palju on arutatud selle üle, et kas Tallinna börs suudab ikka püsima jääda ja et kohaliku börsi hea areng aitaks tugevasti kaasa ka piirkonna kui terviku arendamisele. Eleringi võlakirjade noteerimine Tallinna börsil oleks igal juhul soodustanud just meie kohaliku majanduse arengut ja aidanud kosutada ka Tallinna börsi. Emissioon märgiti 1,45kordselt üle. Võib olla oleks ülemärkimine Tallinnas noteerimise korral olnud 1,3 või 1,2 kordne, kuid vaevalt investorid tulemata jäänud oleks.

Teiseks oluliseks küsimuseks Eleringi eurovõlakirjade emissiooni juures on, kas tegemist on parempoolse valitsuse järjekordse sammuga riigivara odavaks väljamüügiks. Võlakirjade müük ei ole küll osaluse andmine, kuid kindlasti väikeseks sammuks selles suunas.

Kolmandaks oluliseks küsimuseks on, millisel määral tähendab võlakirjaemissioon täiendavat hinnatõusu elektritarbijatele. Jaanuarist tõusis Eleringi võrgutasu keskmiselt 1,2 senti kWh. Kusagil pole aga öeldud, et varsti ei järgne uut sammu hinnatõusul.

Millal saab Keskerakond valitsusesse?

Kui kogu eesti rahvas Reformierakonna nõidusunest üles ärkab. Aga sellise olukorraga rahulolus unelemine ei kesta enam kaua.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing