27. oktoober 2011 kell 4:55

Euroopa pangad peavad kapitali suurendama

Euroopa juhtivad pangad peavad end paremini kindlustama võlakriisi vastu. Tuleva aasta keskpaigaks tuleb põhikapitali osakaal suurendada 9 protsendini.

EL liikmesriigid jõudsid Brüsselis toimunud tippkohtumisel otsusele pankade rekapitaliseerimise osas, kirjutab Spiegel Online. Kapitali suurendamiseks on Euroopa pankadel aega 30. juunini 2012. Kui seni oli  põhikapitali nõue neli protsenti, siis edaspidi peab see olema 9 protsenti.

Pankasid, mis kapitali suurendamisega toime ei tule, peavad aitama vastava riigi valitsused maksumaksja rahaga. Ja kui ka sellest ei piisa, rakendub euroopa stabiilsusfond EFSF. Ajal, mil pangad tegelevad kapitalipuhvri suurendamisega, tuleb piirata boonuste ja dividendide maksmist.

Euroopa pangandusjärelevalve EBA hindab pankade kapitalivajadust ligikaudu 108 miljardile eurole. Täpne summa sõltub sellest, mis ulatuses pangad peavad loobuma oma nõuetest Kreeka vastu. Selles osas ei ole poliitikud veel üksmeelele jõudnud, juttu on olnud 50 kuni 60 protsendilisest võlgade kustutamisest, pangad ei ole aga nii suure kärpega nõus. 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum