Presidendilt saab teenetemärgi hulk ettevõtjaid

06. veebruar 2014, 00:00

President Toomas Hendrik Ilves kirjutas eile alla otsusele, millega Eesti tunnustab iseseisvuspäeva eel riigi teenetemärgiga 99 inimest, kelle hulgas on tänavu silmatorkavalt palju ette­võtjaid. Kui mullu sai presidendilt teenemärgi neli ettevõtjat, siis tänavu 11.

Näiteks saab Valgetähe teenetemärgi Chemi-Pharm ASi omanik Ruth Oltjer. Ta ütles, et tunnustus tuli talle väga ootamatult.

“Tõesti oli väga suur üllatus, tahtsin sellest kuuldes kohe tooli lähemale saada ja maha istuda, ei oodanud üldse seda,” kommenteeris Oltjer ­uudist. “Tohutult suur tunnustus, mis seab lati väga kõrgele, tuleb veel rohkem tööd teha,” lisas ta.

Oltjer kinnitas, et läheb auhinda ise vastu võtma. “Pidin sel ajal Eestist eemal olema, aga nüüd saan siin olla. Praegu just tõstan oma sõitu reisikorraldaja abiga ringi,” ütles ta.

Uudis viis üllatusekapslisse. Tunnustuse saab ka Saaremaa Piimatööstuse juhatuse esimees Andi Saagpakk. Ta avaldas, et küllap on üllatusena tulnud tunnustuse taga stabiilne ja suur töö. “Olen praegugi veel üllatusekapslis! See tuli tõsiselt üllatusena, ma pole väga jõudnud selle peale mõeldagi,” tunnistas Saagpakk.

Seda, kas Saagpakk teenetemärki ka ise vastu võtma läheb, ei osanud ta esialgu veel öelda. “Ma ei tea, mul pole kutset. Ma siin kellelegi ka just ütlesin, et ma kuskile ukse taha ei lähe seisma. Kui kutse tuleb, siis saan sellele küsimusele vastata,” lausus Saagpakk naerdes.

Saagpakk on kaua tegutsenud põllumajandusvaldkonnas Saaremaal. Ta usub, et see ongi peamine põhjus, miks just tema aumärgi sai. “Järjepidevus ja pikaajalisus on see, mis minu puhul ilmselt kõne alla tuleb. Ma olen selles süsteemis töötanud väga kaua, pea terve elu, alates 1970. aastast, eks selle aja jooksul ole üht-teist saanud ära teha,” lausus ta. “Praegu on Saaremaal nii lihatööstus kui ka piimatööstus enam-vähem normaalses seisus, mingisugune osa selles on ilmselt ka minul,” märkis Saagpakk.

Ta lisas, et põllumajanduses ja toiduainete tootmises ongi väga iseloomulik stabiilsus. “Kui mõne muu tööstusharu ettevõtted tulevad ja lähevad, mitte halvas mõttes, turukonjunktuur muutub kiiresti, siis toiduainetööstus on stabiilsuse musternäidis. Inimesed söövad edasi, põllumees on Eestis põline ja toodab, stabiilsus on põhiline,” rääkis Saagpakk.

Tunnustus tervele valdkonnale. President Toomas Hendrik Ilvese käest saab teenetemärgi ka Estraveli tegevdirektor Anne Samlik, kes arvab, et see on tunnustus tervele turismivaldkonnale.

“Teenetemärgi saamine on suur tunnustus nii Estravelile kui ka tervele turismisektorile, mitte ainult minule kui isikule. Teenetemärk antakse turismis tehtud panuse eest, sest Estravel on oma 25 aasta jooksul turismi edendanud,” kommenteeris Samlik.

Ettevõtjate tunnustamisega Eestis kõik korras. Samlik lisas, et aumärgina saadav tunnustus tuli talle täieliku üllatusena. Ta märkis, et ettevõtjaid tunnustatakse Eestis siiski piisavalt.

“Muidugi võiks erinevates valdkondades erinevatele inimestele rohkem tunnustust jagada, aga kaubandus-tööstuskoda ja kaubanduse keskliit annavad välja konkurentsivõimelisema ettevõtte tiitleid, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus annab tiitleid välja, nii et tunnustust ettevõtjatele jagub,” märkis Samlik.

 

Kes on kes

Kellele annab president Valgetähe teenetemärgi?

David James O’Brock-Kaljuvee – Molycorp Silmet ASi tegevjuht on panustanud oluliselt Sillamäe linna ja laiemalt Kirde-Eesti arengusse.

Erkki Raasuke – osales Eesti kaasaegse panganduse loomises ja selle rahvusvaheliseks muutmises. On andnud oma panuse ka riigisektorisse.

Jaak Läänemets – Lääne-­Virumaa teraviljakasvataja, maaelu ja ühistegevuse edendaja, kes juhib Eesti suurimat teravilja­kasvatajate ühistut, mis koondab 127 põllumeest.

Jevgeni Kabanov – tarkvaraarendusfirma ZeroTurnaround asutaja, informaatikadoktor.

Ruth Oltjer – meditsiinivaldkonna toodete arendaja Chemi-Pharm ASi omanik.

Andi Saagpakk – Saarema Piima­tööstuse juhatuse esimees.

Edmund Smolarek – Balti Spoon OÜ asutaja, ettevõte on Kuusalu valla suurim tööandja.

Rainer Nõlvak – üleilmseks kasvanud koristustalgute “Teeme ära!” algataja, Aldago OÜ omanik.

Taavet Hinrikus –Transfer­Wise’i leiutaja ja arendaja, Äripäeva aasta ärimees 2013.

Anne Samlik – Estraveli tegevjuht, turismifirmade liidu juhatuse kauaaegne liige.

Valdo Kalm – EMT ASi juhatuse esimees, IT-hariduse toetaja ja valdkonna edendaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. February 2014, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing