Valuutaanalüütikute suurprognoos uppi minemas?

13. märts 2014, 00:00

Eelmise aasta lõpus arvas enamik analüütikuid, et sel aastal hakkab USA dollar tugevnema, kuna Ameerika majanduse olukord on paranemas. Paraku pole dollar jalgu alla saanud ning on euro vastu langenud hoopis 2,5 aasta madalaimale tasemele.

Bloomberg küsitles eelmise aasta lõpus 46 analüütikut, kelle konsensusprognoos euro-dollari kursi kohta sel aastal oli 1,28 dollarit, mis on rohkem kui 7% tugevam eilsest kursist 1,385 dollarit. Mitu investeerimispanka oli veendunud, et USA majanduse tugevnemine võimaldab Föderaal­reservil igakuist 85 miljardi dollarist võlakirjade ostmise programmi vähendada. USA majandus on küll tugevnenud, töötuse määr väheneb ning Föderaalreserv on võlakirjade ostmise programmi igakuist mahtu kahandanud, kuid see pole dollarit tugevdanud. Seega pole analüütikute põhiargumendid piisavalt veenvad olnud.

BNP Paribas, Barclays ja Morgan Stanley ütlesid eelmise aasta lõpus, et Ameerika majandus näitab paranemise märke ning see tähendab, et Föderaalreserv kärbib igakuise võlakirjade ostmise programmi suurust. Morgan Stanley nägi dollari väljavaateid eriti optimistlikult, nentides, et erinevalt teistest riikidest toetab Ameerika majanduskasv dollarit. “Me usume, et kasvu­erinevused saavad valuutakursside peamiseks mõjutajaks ning see toetab dollarit,” teatas ­Morgan Stanley oma analüüsis.

Stiimul on nõrgenenud. Praeguseks on ­Föderaalreserv vähendanud stiimulprogrammi suuruse 85 miljardilt dollarilt 65 miljardile dollarile. Föderaalreservile on see juba kolmas võlakirjade ostmise programm, mis algas 2012. aasta septembris. Esimene võlakirjade ostmise programm sai alguse finantskriisi kõige süngemal ajal 2008. aasta novembris. Praeguseks on USA keskpank ostnud triljonite dollarite väärtuses USA valitsuse ja hüpoteeklaenude võlakirju. ­Turud on nimetanud Föderaalreservi võlakirjade ostmise programmi ka rahatrükiks.

Eelmisel nädalal toimus Euroopa Keskpanga istung, kus jäeti vaatamata väikesele inflatsioonile baasintress 0,25 protsendile. Istungile järgnenud pressikonverents pani euro rallima, kuna EKP juht Mario Draghi ütles, et keskpank tõstab euroala selle aasta majanduskasvu prognoosi 1,1%-lt 1,2%-le. Järgmiseks aastaks ootab keskpank 1,5% kasvu ning ülejärgmisel juba 1,8%.

Kuigi euroala madal inflatsioon on tekitanud arvamusi, nagu langetaks EKP seetõttu veel baasintressi, pole euro kurss sellest erilist vedu võtnud ning on jätkanud tugevnemist. Tänavu prognoosib keskpank inflatsiooniks euroalal 1% ja tuleval aastal 1,3%. Keskpanga enda inflatsiooni­eesmärk on 2%.

Kõik analüütikud pole ühte meelt olnud. Erinevalt teistest arvas Goldman Sachsi valuuta peastrateeg Thomas Stolper eelmise aasta lõpus, et dollar nõrgeneb ka sel aastal. Stolper, kes möödunud aastal prognoosis dollari kurssi lausa ­kirurgi täpsusega, nägi eurot tõusmas dollari vastu hoopis 1,40 dollarini. Ta prognoosis eelmisel aasta alguses, et juunis kaupleb euro 1,33 dollaril. Dollar langeski euro vastu samal kuul 1,32–1,34 dollari vahemikku.

Kuigi teised analüütikud nägid dollari tugevnemise peamist põhjust Föderaalreservi võlakirjade ostmise programmi mahu vähendamises, arvas Stolper, et see on juba dollari hinda sisse arvestatud. “Meil on keeruline leida seda, kust dollari tugevnemine peaks tulema,” ütles ta. “Alati on risk, et suurem kasv Ameerika Ühendriikides tõstab intressimäärasid. Me näeme dollarile intressimääradest ainult väikest tuge.”

Kuigi aasta on veel pikk, tundub Stolperi prognoos praeguste sündmuste järgi kõige realistlikum.

Ukraina ja kriis. Rubla on teine valuuta, mis praegu Ukraina poliitilise olukorra ja sõjaohu pärast turgudel kõneainet tekitab. Aasta algusest on rubla kurss kukkunud dollari vastu 10% ning euro vastu 12%, jõudes mõlema valuuta vastu ­rekordmadala tasemeni. 3. märtsil müüs Venemaa keskpank 11,2 miljardit dollari eest välisvaluutat, et rubla kurssi toetada. Seega on Ukraina sündmustel ja Vene rublal seos olemas.

Kui poliitiline olukord peaks pärast Krimmi 16. märtsi referendumit halvemaks minema, võib rubla kukkumisruum ikkagi piiratud olla. Goldman Sachs usub, et rubla kursi edasisele langusele reageerib juba Vene keskpank, tehes sekkumisi “omal äranägemisel”.

 

Võrdlus

 • USA dollar on sel aastal tugevnenud vaid Vene rubla ja Kanada dollari vastu

euro 0,8%
nael 0,4%
AUD 1,5%
NZD 3,2%
jeen 2%
frank 1,6%
rubla –10%
CAD –4,3%

Allikas: bloomberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  12. March 2014, 19:03
  Otsi:

  Ava täpsem otsing