Puhkepäev. Vihmametsade värvikirev elu

25. aprill 2014, 00:00

Kinomees ja bioloog Luc Jacquet pakub unustamatut visuaalset retke vihmametsade müstilisse rüppe koos tunnustatud botaaniku Francis Halléga.

“Oli kord üks mets” on loodusdokumentaal, mille režissööriks on  Oscariga pärjatud prantsuse filmilooja ja endine bioloog Luc Jacquet. Tema käe all valmis 2005. aastal ka suurepärane dokumentaalfilm “Pingviinide marss”, milles kaamerasilm jälgis keiserpingviine nende rännakul jäistel Antarktika väljadel. 80 miljoni dollarilise piletituluga on see jätkuvalt üks maailma vaadatumaid dokumentaale läbi aegade.

Retk džungli ellu. Seekordses loodusfilmis, mis seob endasse kokku loodusõpetuse, filosoofia ning animatsiooni, pakub Jacquet uskumatut rännakut metsa – nimelt pakub ta filmis võimaluse kaeda, kuidas kasvavad vihmametsad, milline on nende bioloogiline mitmekesisus, millised värvikad ja erisugused organismid annavad vihmametsale tema ainulaadse ilme.

Teekonda juhib ja džungli saladusi mõtestab lahti prantsuse botaanik ja ökoloog Francis Hallé jutustaja Michel Papineschi (eestikeelset teksti loeb Lembit Ulfsak) kaudu. Ta annab lühikese ülevaate oma teoreetilistest avastustest ja leidudest džungli floora kohta. Samuti seletab ta lahti vihmametsade tekke ja arenguloo – kuidas taimestik on pidevas muutuses ja arengus ning sarnaneb osalt ka loomade ning inimestega. Ka näitab ta detailselt, kuidas iga väiksemgi organism on vajalik metsade püsimiseks – igaüks neist olenditest on teisele abiks, ilma et me seda oma silmaga märkaksime või oskaksime tähele panna. Mitte miski ega keegi ei eksisteeri teise kaasabita.

Film on üles võetud enamjaolt Amazonse džunglis Peruus ja Gaboni vihmametsas Kongos. Filmi täiustavad lisaks huvitavale süžeele ka võrratud kaadrid faunast ja floorast. Näha saab vihma­metsa igas suuruses asukate elutsüklit, alates sipelgatest ja ühepäevaliblikatest kuni sajanditevanuste puuhiiglasteni välja. Film on valminud mitmeaastase uurimistöö tulemusena ning pakub väga palju üllatavaid fakte mitte ainult vihmametsade, vaid kogu meie planeedi kohta.

Inimese kätetöö tulemus. Film on ühtaegu nii kummardus ülevale ning võimsale loodusele, haridusprogramm vihmametsadest kui ka valus inimeste südametunnistusele koputamine. Režissööri südameasjaks on olnud pöörata tähelepanu sellele, kuidas inimene hävitab ohjeldamatu metsade maha võtmise kaudu nii ennast kui ka teisi ökoloogilisi kooslusi. Jacques püüab väikese šokiteraapiana anda mõista, et inimese kätetöö tulemusena võib see kaunis loodus hävida – selline stsenaarium ei ole enam ammu ulme, vaid võimalik tulevik.

 

Dokumentaal

 • “Oli kord üks mets” 

Režissöör: Luc Jacquet
Osades: Francis Hallé
Teksti loeb: Lembit Ulfsak
Filmi pikkus: 1 h 18 min
Kinodes alates: 25.04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  24. April 2014, 16:03
  Otsi:

  Ava täpsem otsing