Variisikuksmõne tunniga

Marta Jaakson 06. juuni 2014, 07:55

Uue passi järele läinud kodutust mehest saab mõne tunniga kahe, seni tuntud restoraniärimehele kuulunud maksuvõlaga ja raskustes firma omanik.

2013. aasta 11. märtsil sõidab Tallinna uue passi järele mees, kellel pole kõige paremini läinud - kindla elu- ja töökohata on ta olnud juba enam kui kümme aastat, kuid leidnud endale ulualuse lagunevas majas keset metsa.

Restoraniärimees loobus raskustes firmadest

Mõned tunnid pärast passi kätte saamist lahkub ta notar Margus Veskimäe büroost kahe firma omaniku ja juhatuse liikmena. Nende firmade maksuvõlg ligineb 1,3 miljonile eurole. Sama päeva hommikul on nende firmade omanik veel Rein Kärk, tuntud restoraniärimees, kellele kuulub mitu silmapaistvat söögikohta - näiteks Hõbelusikaga hinnatud tipprestoran Dominic Tallinna vanalinnas.

Mehest metsast saab selle tehinguga Kärki variisik, tankist, ilmselt soovis Kärk selle sammuga vabaneda hapuks läinud firmadest maksuameti miljoninõudega.

Otsime selle variisikuks tehtud habemesse kasvanud mehe metsa seest üles. Maja, milles ta elab, on lagunenud ja trööstitu. Tuppa astudes kargab ninna kirbe suitsulõhn, mille riided kiiresti külge võtavad ja mis lahkub alles pärast pesumasinaskäiku. "Ahi hakkas sisse ajama," seletab mees. Ta ei ole nõus juhtunust enda näoga rääkima, kuid lubab kaameral pimedas ja küljelt oma jutu salvestada.

Tankist: eks ma olin joomane ka

Mees kaotas eelmise aasta alguses passi ja taotles endale uue, mille sai kätte ühest Tallinna kodakondsus- ja migratsiooniameti büroost. Sealsamas büroo juures tuli tema juurde talle tundmatu meesterahvas ja palus paari allkirja. Allkirjade andmiseks tuli notarisse minna. Notaris käis asi libedalt: paberid olid ette valmistatud, allkirjad alla ja minema.

Miks ta üldse kaasa läks? "No ma ei tea, eks ma olin kergelt joomane ka," seletab ta. Mees väidab, et ei saanud oma allkirjade vastu midagi ja sinnapaika see mõneks ajaks jäi. Kuni maksuamet ta firmade maksuvõla pärast vaibale kutsus. "Nad helistasid mulle ja, kui oli võimalus linna minna, läksin kohale. Hea oli, et maksuamet ütles, muidu ma ei oleks teadnudki," räägib ta.

Tuntud Kalev Sakjas aitab

Maksuamet soovitas tal politseisse avaldus teha, kuid politsei ei võtnud seda menetlusse - ise kirjutas ju paberitele alla. Nüüd väidab ta, et ei tea isegi firmade nime, mille omanikuks ta sai. Nende varem Kärkile kuulunud ettevõtted on viimases kriisis surmahoobi saanud kinnisvarafirmad West Kinnisvara OÜ ja Akropol Kinnisvaraarendus OÜ.

Nende maksuvõlg ühtekokku on 1,3 mln eurot - Akropol Kinnisvaraarenduses tekkis maksuvõlg 2008. aastal, West Kinnisvaral aasta hiljem. Seega ei saa maksuvõla eest vastutavaks pidada eluheidikut, kelle nimele firmad eelmisel aastal liikusid. Muu hulgas likvideerib Rein Kärkile kuulunud firmat Vanalinna Restoranid OÜ, mille aadress on samuti Restoran Dominic aadress, tuntud likvidaator Kalev Sakjas.

Endine omanik: "See ei ole teie asi."

Kärk oma endistest ettevõtetest rääkida ei soovi. "Miks ma peaksin seda laiadele massidele rääkima, ma ei saa aru," ütleb ta. Ta kinnitab küll telefonis, et käis ise notaris pabereid allkirjastamas, kuid kellele oma ettevõtted müüs, täpselt ei tea. Samuti ei mäleta ta tehingu hinda. "See oli nii ammu," märgib Kärk ja ärritub kuuldavalt, kui vihjata talle, et tegemist on variisikuga sõlmitud tehinguga. "See ei ole teie asi. Kuidas see teie asi on, ma ei saa aru. See ei ole absoluutselt teie asi. Ma ei ole mingit variisikut kasutanud ja ma ei kommenteeri seda teile," sõnab ta.

Samuti lisab Kärk, et maksuamet peaks seda kõigepealt tõestama. "Üks asi on kahtlustus, teine asi on tõendamine, need on erinevad asjad," lausub ta ja palub oma aega rohkem mitte raisata. Ta ütleb, et viibib Saksamaal ja nõuab enne kõne katkestamist ka oma telefoniarve tasumist.

Notar: tundub olevat kameeleon-inimene, näitleja

Juhatuse liikmeks kinnitas variisiku notar Margus Veskimäe, kelle väitel ei olnud variisikuks saanu tehingu tegemisel joobes ja nägi välja täie mõistuse juures. "Meil tehinguid teha ei saa, kui inimene on juua täis," ütleb ta. Vesikmäe sõnul võis variisik nende tehingute pealt raha teenida. "Kui ta tuli siia, oli ta puhas, korralik, vastas kõikidele küsimustele, kirjutas alla. Maksuametis väitis ta, et ei suuda kirjutadagi," kommenteerib ta.

Kui inimene tuleb notarisse, näeb viks ja viisakas välja, oskab kõikidele küsimustele vastata, ei ole Veskimäe sõnul notaril põhjust tehingust keelduda. "See härra oli väga hästi ette valmistatud. Kõik notarid tegelevad osa müügiga ja ei ole mina see üks ja ainus, kellele sellised vennad tulevad," nendib ta. Sama juhtumi asjaolusid on tulnud Veskimäel ka notarite kojas selgitada. "Tundub olevat selline kameeleon-inimene, täielik näitleja. Siin oli ta nii nagu vaja ja maksuametis oli ta hoopis teistsugune, nagu seal oli vaja," annab ta hinnangu.

Maksuamet uurib, kuidas ja mis asjaoludel sai Kärki ettevõtete omanikuks eluheidikust variisik.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2014, 14:36
Otsi:

Ava täpsem otsing