Äripäev • 28. juuni 2017 kell 12:48

Euroopa Liit pikendas sanktsioone Venemaale

Foto: Shutterstock

Täna tegi Euroopa Liit ametliku otsuse pikendada Venemaale kehtestatud majandussanktsioone kuue kuu võrra, 31. jaanuarini järgmisel aastal, kirjutab Reuters.

Kauaoodatud sammuga säilivad piirangud Vene energia-, kaitse- ja finantssektorile.

Sanktsioonide kehtestamisest möödub varsti kolm aastat, esimene otsus selle kohta tehti 2014. aasta juulis, kui Venemaa annekteeris Krimmi ja toetas Ukraina separatiste. Moskva on senimaani eitanud otsest seost sealse konfliktiga, kuigi NATO on kinnitanud, et Vene väed toetavad mässulisi. 

ELi juhid leppisid sanktsioonide pikendamises kokku juba möödunud nädalal Brüsselis toimunud kohtumisel, kui Prantsusmaa ja Saksamaa teatasid, et Ida-Ukraina konflikti lõpetamiseks peetud läbirääkimised ei viinud kuhugi. Alates 2014. aasta aprillist on Ida-Ukrainas hukkunud üle 10 000 inimese.

Sanktsioonid, mis kehtestati koos USAga, keelavad Euroopa ettevõtetel teha äri Vene kaitse- ja energiatööstusega, väga suurte piirangutega on ka äriajamine finantssektoris. Samadesse sektoritesse ei tohi Euroopa firmad teha ka investeeringuid.

Samuti ei saa Euroopa ettevõtted raha laenata ega laenuks anda Venemaa viiele peamisele riigi omanduses olevale pangale kauemaks kui 30 päevaks.

Sanktsioonide tühistamine on seotud Minski rahuleppe vastuvõtmisega, leppe läbirääkimised toimusid Prantsuse, Saksa, Ukraina ja Vene riigipeade vahel 2015. aastal.

Hetkel kuum