Äripäev • 23. november 2017 kell 7:24

Soome pakub tangot ja sauna maailma vaimse pärandi nimistusse

Soome tunneb uhkust oma tango ja sauna üle.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Soome muuseumideamet pani kirja 52 kõige olulisemat objekti, tegevust või nähtust, mida soomlased ise peavad enda kõige olulisemaks rahvuslikuks vaimseks pärandiks ja mis oleks väärt maailmatasemel säilitamist.

Yle kirjutab, et lähiajal valib kultuuriminister sellest reast välja kõige olulisemad ning seejärel taotletakse UNESCO-lt, et see kannaks need inimkonna mittemateriaalsete saavutuste nimistusse.

Jõulu ajal haudade külastamine, saun, 1. mai tähistamine, soome tango, seenekorjamine, iga inimese õigus liikuda looduses, soome pesapall, lavatants, Soome tsirkusetraditsioon… Need ja veel 43 nimetust kandis muuseumiamet sellesse rahvusliku vaimse kultuuripärandi nimistusse.

Nimekirja koostamine algas eelmisel aastal ning nüüd esitati see kultuuriminister Sampo Terhole, kes peab valima lõplikuks kinnitamiseks kõige paslikumad objektid. Edasi esitletakse neist kõige olulisemat UNESCO-le, kes koostab inimkonna suulise ja mittemateriaalse kultuuripärandi nimistut. UNESCO-le saab avalduse teha korra aastas ja iga riik saab esitada vaid ühe rahvusšedöövri aastas, nendib Yle.

UNESCO ehk Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsiooni eesmärk on hoida ja säilitada järeltulevatele põlvedele riikide ja rahvaste kultuuripärandit. Kõiki Soome kultuuriväärtustena esitletud objekte saab soomekeelsena näha siit.

Ka Eestist on UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kantud terve rida nähtusi, kombeid, oskusi ja teadmisi. Näiteks mitmed rahvariiete valmistamise oskused, haabja ehitamine, Haapsalu sall, kartulivorsti tegu, käkisupi valmistamine, kasemahla kogumine, kihnu keel, muhu keel, kiviaia ja laastukatuse ehitamine, koduõlle tegemine mitmes maakonnas, Võrumaa rahvameditsiin, seenekorjamine, kandlemäng, suitsusaunatamine, tantsimine Setomaal jpm.

Hetkel kuum