Äripäev • 10. november 2019 kell 13:00

Raadiohommikus: poliitikud sekkuvad liialt inimeste tegemistesse

Jüri Ratas (vasakul) ja Mart Helme.   Foto: Liis Treimann

Viimastel päevadel on ilmunud kaks uudist, mis näitavad poliitikute soovi liigselt piirata ettevõtlus- ja isikuvabadusi. Näiteks soovitakse majutusasutused panna oma külastajate andmeid reaalajas sisestama politsei andmebaasi ning soovitakse välistööjõu palga alammäär tõsta 2100 eurole kuus. Võtame mõlemad teemad fookusesse ka esmaspäeva hommikul Äripäeva raadio hommikuprogrammis.

Kolmanda teemana räägime ajakirjandusvabadusest ja ajakirjanike vastutusest, sest eelmisel nädalal jõustus kohtuotsus, millega Eestis esmakordselt määrati rahaline karistus kahele uurivale ajakirjanikule, kelle kirjutatud artikkel sisaldas ebaõiged andmeid.

Hommikuprogrammi külalisteks on advokaadid Karmen Turk, Diana Minumets ja Ramil Pärdi. Äripäeva arvamustoimetuse juhi Neeme Korviga lahkame valitsusliidu üht juhtivat jõudu EKREt ja küsime miks Mart Järvik on perekond Helmele olulisem persoon kui oli Kert Kingo?

Hommikuprogrammi juhivad Indrek Mäe ja Aivar Hundimägi.

Päev jätkub viie saatega.

10.00-10.30 “Argumenteeritud juhtimine”. Selle hooaja viimase saate teemaks on läbirääkimised rahvusvahelisel tasandil ning külaliseks on kutsutud pikka aega Euroopa Komisjoni erinevates valdkondades ametnikuna töötanud Nele Eichhorni. Räägime tema kogemuse põhjal sellest, mida annab argumenteerimisoskus töötades organisatsioonis, kus toimub pidev läbirääkimine 28 osapoolega. Saate käigus selgub ka tõde - mis on rahvusvahelistel kaubandusläbirääkimistel põhiliseks tööriistaks? Saadet juhib Siim Vahtrus.

11.00–12.00 "Kuum tool". Pensionireform kütab jätkuvalt kirgi ning eelnõu osas on esitatud mitmeid muudatusettepanekuid. LHV Varahaldus võimaldaks teise samba varadega tagada laenusid, samas kui Finance Estonia kehtestaks sambast lahkujatele väljumistasud.

Samuti pole eelnõuga sellisel kujul rahul praegune sotsiaalminister.

Kuidas edasi, küsime eelnõud vedava Isamaa esindajalt Mart Luigelt, LHV Varahalduse juhatuse esimehelt Vahur Vallistult ning Finance Estonia juhilt Andrus Alberilt. Saadet juhib Indrek Mäe.

12.00-13.00 „Juhtimislabor“. Saates on külas Tallinna Ülikooli emeriitprofessor, juhtimiskonsultant ja koolitaja Mare Pork ning koolitaja, endine tippjuht ja Äripäeva Tipptegijate kooli vilistlane Kristjan Rotenberg.

Seekordses saates tuleb juttu läbipõlemisest ja sellest, kuidas seda ennetada. Samuti räägime sellest, miks on oluline pause teha, milline on innustav juht ja mis tehnikate abil oma meeskonda lihtsalt innustada saab. Ka kuuleme, kuidas on seotud hingamine ja äritulemuste kasv.

Saatejuht on Sigrid Hiis.

13.00–14.00 „Maksu- ja tolliamet annab nõu“. Järgmisel aastal peaksid jõustuma järjekordsed mitmed seadusepügalad, mille eesmärk on vähendada maksude agressiivset optimeerimist. Mis täpsemalt tulemas on? Mis on lahkumismaks? Kes peavad maksuskeemidest teavitama ja miks? Miks need muudatused vajalikud on? Kas maksuametid hakkavad omavahel võitlema maksude kättesaamise nimel?

Nendele küsimustele otsime vastust maksu- ja tolliameti juhtiva maksuaudiitori Martin Lehtise ning maksude osakonna talitusejuhataja Tiina Normakuga. Saadet juhib Priit Pokk.

15.00–16.00 "Lavajutud". Saade on salvestatud Ärikinnisvara halduse konverentsil.

Esimesena kõneleb Kinnisvarateenindus OÜ juhatuse esimees Ivar Bank. Suurte välismaiste tegijate konkurentsis on aasta-aastalt kasvanud kodumaine, ligi 650 töötajaga puhastus- ja hooldusfirma Kinnisvarateenindus OÜ. Oma väärtuslikke oskusi ja teadmisi, mida on saadud peamiselt riigisektori suuri ja olulisi objekte hallates, soovitakse üha enam ära kasutada. Kuulete kogemuslugu: "Kuidas kasvada hooldusäris?".

Teine esineja on Pindi Kinnisvara toonane juhatuse liige Elari Udam.

Kinnisvarakorrashoidjatel on raskusi töötajate leidmisega, puudu on nii halduritest kui tehnilistest töötajatest ja koristajatest. Tegemist on valdkonnaga, kus ajalooliselt väikesed palgad ja kliendid ei ole nõus koristusteenuse eest rohkem maksma, mistõttu on raskused just pikaajaliste lepingutega. Need on väljakutsed, kus ettevõtajd otsivad lahendusi ja on ka alati neid leidnud. Elari Udam arutleb, kuhu on suundumas halduse tööjõud ja palgad?

Kuulake Äripäeva raadiot 92,4 MHz.

Rohkem infot saatekava kohta ja kuulamislingi leiate siit.

Hetkel kuum