Eelnõu võimaldab asutada ettevõtte kahe tunniga

17. august 2006, 11:33

Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile seaduseelnõu, mis muuhulgas näeb ette võimaluse ettevõtte asutamiseks kiirmenetluse korras paari tunni jooksul.

Kiirmenetluse puhul saab esitada vajalikud andmed registrit pidavale kohtule ilma notari vahenduseta Interneti teel. Osaühingu notariaalselt tõestatud asutamislepingut ja selle lisana kinnitatud põhikirja asendab kiirmenetluses tüüppõhikiri.

Justiitsministeeriumi vabakutsete ja õigusregistrite talituse juhataja Viljar Peebu sõnul on tegemist maailmas igati innovatiivse võimalusega. „Eelnõu muudab ettevõtja jaoks igapäevased tehingud oluliselt mugavamaks,“ selgitas Peep. „Näiteks võimaldab see muuta juhatuse koosseisu selliselt, et tagasikutsutud juhatuse liikmed saab äriregistrist kustutada juba mõne tunniga, milleks täna võib minna kuni paar nädalat.“

Kiirmenetluse võimalust on esialgu võimalik kohaldada osaühingu, FIE, täis- ja usaldusühingu esmakannetele ning füüsilisest isikust ettevõtjate ja äriühingute muutmiskannetele. Ka on see seotud teatud piirangutega – näiteks on kiirmenetlus praeguses etapis seotud Eesti digiallkirjaga.

Viljar Peep rõhutas, et praegu on tegemist alles kiirmenetluse esimese etapiga ning selle võimalusi on plaanis kindlasti edasi laiendada. „Näiteks praegu otsitakse võimalusi välismaiste isikute autentimiseks,“ selgitas Peep.

Eelnõu muudab ka oluliselt paremaks info saamise ettevõtjate kohta äriregistrist, kuna ettevõtte tegevusalad taandatakse põhikirjadest raamatupidamisaruannetesse. Samuti luuakse õiguslik alus isikule välisriigis määratud ärikeelu rakendamiseks Eestis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing