Juhan Lang • 22. juuni 2015 kell 10:00

Talpseppade investeerimisfirma panustas suurelt Kreekale

Mikk Talpsepp  Foto: Eiko Kink

Paari kuu eest investoritest vendade Mikk ja Tõnn Talpsepa loodud ja kohalikelt investoritelt üle kahe miljoni euro kaasanud investeerimisfirma Etalon Varahalduse teatel on ettevõte teinud suure panuse Kreeka aktsiatele.

Etaloni investeeringute juht Mikk Talpsepp kirjutas värskes ülevaates, et investeerimisfirma soetas läinud nädala lõpus 14,08% vara eest Kreeka aktsiaid USA börsil kaubeldava ETFi kaudu, mis kaupleb sümboli all GREK. Keskmine ostuhind oli 11,02 dollarit aktsia kohta.

Ta selgitas, et läbi väljakirjutatud optsioonide võib Kreeka täiendaval kukkumisel tekkida ettevõttel kohustus soetada täiendavalt 11,62% vara eest veel GREKi, keskmise soetushinnaga 9,82 eurot osaku kohta. Väljakirjutatud optsioonide eest saadud keskmine preemia oli tema kinnitusel 1,10 dollarit.

Seega suhteline kasumi-kahjumi piir väljakirjutatud optsioonipositsioonide kohta jookseb Talpsepa sõnul umbes 8,72 dollari peal ehk arvestades saadud optsioonipreemiaid on Etalon justkui võtnud kohustuse osta täiendavalt GREKi hinnaga 8,72 dollarit.

Ühtekokku on investeerimisfirma teatel GREKiga seotud erinevate positsioonide arv 17 ning ainuüksi reedel sooritati erinevaste positsioonide võtmiseks 85 tehingut.

„Arvestades, et hüpoteetiline Kreekasse investeeritava kapitali hulk Etaloni koguvarast võib Kreeka täiendaval kukkumisel moodustada 25,70%, siis võib oletada, et ettevõtte A-aktsia NAV (puhasväärtus – toim) muutub kõikuvamaks,“ hoiatas Talpsepp. „Antud positsiooni võtmine oli mõjutatud olukorrast, kus esmaspäeval võib, aga ei ilmselt veel ei tule lahendit Kreeka suhtes.“

Turu põhjale viitab tema kinnitusel see, et GREK tõuseb ja langeb 5% päevas ja kõigub päevasiseselt kohati 10% ulatuses. Samas ei oleks tema sõnul üllatav, kui toimub täiendav 30-40% langus, mis võib Etaloni A-aktsia NAVi mõjutada ligi 7-10% negatiivselt. Siiski kaupleb GREK Talpsepa sõnul praegu ligi 40% allpool raamatupidamisväärtust.

„Leian, et antud olukord on sedavõrd närviline, et võita võib olla rohkem kui kaotada ja täiendav GREK langemine võib tähendada, et Kreeka aktsiate osakaal läbi võetud kohustuste ehk optsioonide kasvab ligi 25% peale,“ kirjutas ta. „On mõneti tõenäoline, et ilmselt saavutatav kokkulepe ülejäänud Euroopa ja Kreeka vahel parandab Kreeka olukorda, kuid valmis tuleks olla ka negatiivsemaks stsenaariumiks, mis võib lühiperioodis Kreeka aktsiaid täiendavalt langetada.“

Hetkel kuum