Kärt Blumberg • 30. oktoober 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Äripäeva rikaste TOP: Rikaste rahakotist on kadunud kaks krooni kolmest

"Vaata, mis need aktsiahinnad praegu teevad," sõnas eelmise aasta majandusaruannete alusel koostatava Äripäeva rikaste edetabeli võitja Ain Hanschmidt. Ta pidas tänavu pea ees kuristikku sööstnud aktsiahindade taustal raskeks kommenteerida edukat möödunud aastat.

Võrreldes eelmise aasta lõpuga on osaliselt Hanschmidtile kuuluva Tallink Grupi aktsia hind langenud kolmveerandi võrra, hõivates auväärse kolmanda koha suurimate börsilangejate seas. Teda edestavad veel suurema aktsiahinna langusega vaid Silvano Fashion Group ja Arco Vara.

Arvestades, et valdav osa edetabeli aluseks olevatest Hanschmidti varadest on seotud börsiinvesteeringutega, saab tema rikkust piltlikult hinnata Tallinna börsil noteeritud aktsiahindade järgi.

Seda loogikat järgides peaks olema Hanschmidti varandus nüüdseks 3 miljardi krooni jagu kokku kuivanud. Samas suurusjärgus varade langust võib eeldada ka kahe teise Tallinki omaniku Enn Pandi ja Kalev Järvelille puhul, kes hoiavad edetabelis vastavalt teist ja kolmandat kohta.

Helgem ei ole seis paljude teistegi jõukate kukrus. Neist ligi poolte varakus on samuti seotud börsiettevõtetega. Põhiosas Eesti kapitalil börsifirmade aktsia hind on aga tänavu langenud keskmiselt 68%.

Börsilanguse tuleproovist on terveima nahaga välja tulnud eelkõige välisinvestorite käes olevad firmad, nagu Tallinna Vesi, Norma ja Eesti Telekom, mille aktsia hind on aastaga langenud 28-38% võrra.

Üks erandeid väikseima väärtpaberihinna alanemisega on vaid Kalev, kelle omanikeks on põhiliselt eestlased.

Asjatundjate sõnul on finantskriis mõjutanud üldiselt kõiki majandussektoreid.

Paremini läheb vaid neil, kes pakuvad kaupu või teenuseid, mille pealt kokku hoida märkimisväärselt ei saa. Sellised sektorid on investeerimispanga BaltCap OÜ juhtiva partneri Peeter Saksa sõnul toiduainetööstus, esmatarbekaupade tootmine, eratervishoid ja eraharidus, samuti infrastruktuuriga seotud valdkonnad, nagu vee-, gaasi- ja elektrivarustus.

"Börsiettevõtete puhul on aktsiahinna languse taga praegu puhas emotsioon - toimub ju globaalne väljamüük," leiab Äripäeva börsianalüütik Tõnis Oja. "Majandusharud on praegusel juhul alles seitsmenda järgu tähtsusega," lisab ta.

Rikaste edetabelis figureerivad isikud ise aktsiahinna languse mõju oma varakusele kommenteerida ei soovinud.

Hästi läheb LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi sõnul praegu ettevõtetel, kes on suuremad investeeringud varasematel aastatel teinud, kelle rahavood püsivad head ning kel ei ole suurt võlakoormust.

Jälgides tänavu Tallinna börsi, võib väita, et Eesti 500 rikkaima inimese vara on vähenenud 70 protsenti? Kas see Äripäeva hinnang on liiga pessimistlik?

Tallinna börsiindeksi muutus ei näita otseselt inimeste varade väärtuse muutust, kuna kahtlemata on oluline osa rikaste inimeste varast paigutatud ka teiste riikide ettevõtetesse ja börsidele või siis hoopis teistesse varaklassidesse, näiteks kinnisvara, pangadeposiidid, noteerimata väärtpaberid jne. Praegustes oludes on siiski võitjad need, kes on paigutanud oma varasid erinevatesse varaklassidesse erinevatel turgudel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt