Sajandi kardetuim aasta

ÄP 28. jaanuar 2009, 00:00

Nii mõnedki ettevõtete tippjuhid, kes aastavahetuse tavaliselt koos perega puhkusereisil vastu võtavad, tähistasid 2000. aasta saabumist vea kartuses hoopistükkis koos pere ja kolleegidega tööpostil.

2000. aasta saabumise ajaks tööpostil olevatele Eesti Telefoni töötajatele ja nende peredele oli toodud juhtimiskeskusesse jõulukuusk ning jõuluvana.

Eesti Telefonil oli aastavahetusel üle Eesti tööl 90 spetsialisti, 200 inimest olid koduses valves. Eesti suurim sidefirma oli aasta 2000 viga kartes kulutanud umbes 15 miljonit krooni, olles erinevate kriitiliste protsesside jaoks koostanud eraldi plaanid.

Aastaks 2000 valmistus ka teine suurettevõte, Eesti Energia, saades hakkama umbes kahe miljoni krooniga. ASi Eesti Energia aasta 2000 projekti juht Toomas Tutt ütles enne millenniumi aastavahetust, et Eesti Energia võtab asja rahulikult, kuid on valmis kõige halvemaks. Mustaks stsenaariumiks peeti Venemaa elektrisüsteemide kokkukukkumist, mille korral oleks Eesti elektrisüsteem suutnud iseseisvalt toimida.

Venemaa naabrus heitis Eestile varju, väidetavalt oli maailmapanga ja rahvusvahelise valuutafondi kaardil 2000. aasta probleemi kohta Eesti ühte värvi Aafrika riikidega, ehkki Tuti sõnul polnud selline hinnang Eesti valmisolekule õige.

Sajandivahetus ajas ärevile ka Eestis elavad välismaalased, kes 2000. aasta veaga seotud ebameeldivusi ja ootamatusi kartes varusid vett, toiduaineid, kütust, ravimeid ja muid esmatarbekaupu. Soome suursaatkonna minister-nõunik Nyyrikki Kurkivuori saatis Eestis elavatele kaasmaalastele kirja, nimekirjaga asjadest, mida tasuks varuda 2000. aasta vea kartuses. Sarnaseid ringkirju saatsid oma riigi alamatele ka teised Eestis asuvad saatkonnad.

Nii ütles enne millenniumi aastavahetust USA suursaatkonna avalike suhete juht Richard Lundberg Äripäevale, et saatkond on soovitanud Eestis viibivatel USA kodanikel varuda aastavahetuseks joogivett, sooje tekke, taskulampe, kütust ja ravimeid.

Ameeriklased olidki 2000. a vea suhtes eurooplastest tunduvalt murelikumad, ostes kokku kõike alates toidukraamist kuni relvadeni. Nii teatas New Yorgi linnapea Rudolf Giuliani välismaises ajakirjanduses, et kavatseb veeta uusaastaöö kuulikindlas varjendis koos teiste kõrgete linnaametnike, politsei- ja tuletõrjejuhtidega. 2000. a vea vältimiseks kulutas New York kolme aasta jooksul 38,1 mld krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing