Aivar Hundimägi • 28. oktoober 2009 kell 21:00

Reformierakond jäi valega vahele

"Mõistan sellest loost, et ettevõtjale oli rahaliselt kasulik korraldada oma klientidele üritusi ning kui see, et ettevõte tasus oma osa ning kandidaadid, kes korraldasid oma üritust, tasusid oma osa, on korrektselt arvetel näha, siis ei saa selliseid väiteid esitada," selgitas Delfile Reformierakonna pressiesindaja Silver Pukk.

Kristiina Ojulandi valimiskampaaniat korraldanud Andrus Viks põhjendas Reformierakonna kahe valimisüritusega seotud kulutuste poolitamist sellega, et tema firma korraldas Reformierakonna valimisüritusega samal ajal ja samas kohas Jatrimpani kliendiürituse. Seetõttu tehtigi arve ja kulud Reformierakonnaga pooleks.

Äripäeva käsutuses olevatel arvetel ja nende juures oleval selgitusel on aga must-valgel kirjas, et Kristiina Ojulandi tehtud kulutused maksis kinni tema nõuniku Andrus Viksile kuuluv kinnisvarafirma ning Viksi ja Reformierakonna põhjendused, et samal ajal toimus ka Viksi kinnisvarafirma kliendiüritus, ei pea paika.

Tegemist oli kahe erineva üritusega: 14. veebruaril toimunud "Eesti parim sõbrapäeva pidu!" ja 23. veebruaril toimunud "Pingviinide ball". Mõlemad peod toimusid Rakvere ööklubis Lokaal.

Arved nende mõlema ürituse eest väljastati 24. veebruaril 2007. aastal. Ürituste kulu tehti pooleks ja poolele summale saadeti arve Robert Antropovi valimiskampaaniat korraldanud Droomile, teine pool arvest ehk Ojulandi osa aga Viksi firmale Jatrimpan.

Nendelt arvete juures olevatest selgitustest on näha, et Jatrimpan tasus poole Reformierakonna üritustega seotud kulutustest. Mõlemat valimisüritust reklaamiti ka Õhtulehes ja ka nendele reklaamidele kulutatud summast poole maksis kinni Jatrimpan. Nendes reklaamides polnud sõnagi juttu Jatrimpani kliendiüritusest.

Paika ei pea ka Kristiina Ojulandi teisipäevases Äripäevas ilmunud selgitus, et tema ei olnud ürituse korraldamisega seotud. Äripäeva käsutuses on kirjavahetus, millest selgub, et ürituse organiseerimisel osalesid aktiivselt nii Kristiina Ojuland kui ka Andrus Viks.

Näiteks saatsid Antropovi kampaania korraldajad Kristiina Ojulandile ja Andrus Viksile ülevaatamiseks sõbrapäeva ürituse reklaamteksti, millele Kristiina Ojuland vastas järgmist:

"Tundub, et kahe põhja peale saame kokku päris hea asja. Panen omad märkused: 1) eesti parim sõbrapäeva pidu - ok; 2) baaris krissu ja Robi - mitte mingil juhul, Viksi tekst on korrektne, ei jäta mingit muljet, et me alkot hakkame pakkuma, ja mis kõige olulisem - Viksi tekstis on selgelt erakondlik sõnum - langetame koos oravatega makse- ning samal ajal ka informatsioon - pilet poole hinnaga ja naistele tasuta."

Kristiina Ojulandi soovitustega ka arvestati ja näiteks reklaamis ei kasutatud Antropovi meeskonna soovitatud väljendit "baaris Krissu ja Robi", vaid reklaami läks lause "Kosutavaid piima- ja mahlakokteile pakuvad Kristiina Ojuland ja Robert Antropov".

Eile ütles Reformierakonna pressiesindaja Äripäevale, et tegelikult ei olnud nimetatud kahe valimiskampaania osaks olnud ürituse näol tegemist Reformierakonna üritustega. "Reformierakonnal pole antud üritustega pistmist. Reformierakond ei ole neid korraldanud ega nende eest tasunud," kirjutas pressiesindaja.

Reformierakonna juhatuse koosolekult väljunud peaminister Andrus Ansipi sõnul on Äripäev erakonna liikmetega seotud väljapressimis- või varjatud rahastamise kahtlustest kirjutades esindanud allilma huve.

Reformierakonna juhatus ning erakonna riigikogu liikmed kogunesid eile kella 11ks Tõnismäel asuvasse erakonna kontorisse.

Koosolekule minejad ei osanud või ei tahtnud öelda, kas arutatakse ka viimastel päevadel üles kerkinud erakonna varjatud rahastamise kahtluse teemat.

"Mingit skandaali ei ole, see on teie ja kompanii välja mõeldud asi," ütles Robert Antropov kontorisse kiirustades.

Pärast koosolekut ütles peaministrist erakonna esimees Ansip, et ta on Äripäeva lugudega kursis. "Mul on kummaline lugeda seda, kuidas Äripäev esindab kas narkoärikate või bordellipidajate huve ja kajastab nende vaateid," märkis ta.

Kahtluste kohta, et osa Kristiina Ojulandi valimiskampaania kuludest maksis tema nõuniku firma, lisas Ansip, et sellest loost ta aru ei saagi ning sellele pole tal midagi juurde lisada.

Aeg-ajalt Reformierakonda erinevates surmapattudes süüdistav IRL eesotsas Mart Laariga ei soovi praegu Jaanus Rahumägi ja Robert Antropovi ümber puhkenud skandaali sisuliselt hinnata.

"Kuna materjalid on jõudnud prokuratuuri, siis ma ei tahaks ennatlikult midagi kommenteerida. See ei oleks õige. Las uurimine selgitab, kas ja mis toimus," jäi Laar diplomaatiliseks.

IRLi liige, riigikogu õiguskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher aga, kuuldes ära, miks Äripäev temaga kõnelda soovib, vabandas end välja ajapuudusega.

Riigikogu esimees Ene Ergma ütles istungile kiirustades, et tema Reformierakonda tabanud segasevõitu nn väljapressimise või arvatavas varjatud rahastamise loos midagi dramaatilist ei näe.

"Mida ma teile kommenteerin!? Rahumäega on ju kõik korras! Mida mina oskan öelda mingite omavaheliste suhete kohta," oli Ergma pahur.

Hetkel kuum