Rivo Sarapik • 19. september 2012 kell 15:12

Minister: Eesti pole nõus 9 mln eurot tagasi maksma

Eesti pole nõus nõus tagasi maksma üheksa miljonit eurot abiraha, sest selle tagasinõudmiseks pole keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul alust.

Euroopa pettusevastane amet OLAF nõuab Eesti riigilt hiiglasliku Euroopa abiraha tagasimaksmist. Tegemist on keskkonnainvesteeringute keskuse kaudu finantseeritud veeprojektiga Kohilas.

OLAF tuvastas Kohila projekti puhul otsese huvide konflikti, sest keskkonnaministeeriumi veeosakonna projektide büroo nõunikuna töötanud Kristo Kärmas koostas projekti juures nõutud teostatavusuuringu tehnilise osa, kontrollis mitteametlikult projekti enne selle esitamist keskkonnainvesteeringute keskusele (KIK) ja osales pärast ise hindamiskomisjonis.

Täna riigikogu ees esinenud minister selgitas, et rahalist kahju ei ole kantud ning projekt on edukalt lõpule viidud. Tema sõnul ei hinnanud hindamiskomisjonis osalenud Kärmas selles projektis mitte ühtegi alalõiku ega mõjutanud otsuseid. "Ka on kõik hilisemad sõltumatud hindamised kinnitanud, et rahastamise osas oleks otsus olnud just selline, nagu ta oli. Me leiame, et tegu on täiesti ebaproportsionaalse ja põhjendamatu seisukohaga," sõnas Pentus-Rosimannus.

Ministri hinnangul oleks Kärmas pidanud end hindamiskomisjoni tööst sel hetkel taandama, mida ta ei teinud ja rikkus sellega eeskirju. "Hindamistulemus ja Kohila veeprojekt ise sellest mõjutatud ei olnud," lisas minister.

Hetkel kuum