Kas kuld hakkab ikkagi taas kord särama?

09. jaanuar 2014, 00:00

Eelmine aasta oli kullale 30 aasta halvim ja seda mitme makro­majandusliku asja kokkulangemise tõttu. Kuid mõni analüütik usub, et kulla hind võib tänavu uuesti tõusta.

Möödunud aastal kukkus kulla hind 28 protsenti. Näis, et investoritele on see üks vihatumaid varasid. Merk Investmentsi investeerimisjuht Axel Merkile meeldib kuld aga just seetõttu, et maailmas on praegu liiga palju võlgu. “Kulla hind langes, kuna kõik ostsid seda 12 aastat järjest, ja ma olen kindel, et inimesed kasutasid selleks ka võimendust. Mulle meeldib kuld, kuna maailmas on liiga palju võlgu,” ütles Merk, kes haldab 450 miljonit dollarit. “Meil on jätkuvalt negatiivsed intressimäärad. Me ei saa veel lubada positiivseid intressimäärasid.” Merk prognoosib, et kullauntsi hind tõuseb vähemalt 1350 dollarini.

Leidub nii optimiste kui ka pessimiste. Kuid Merk pole oma arvamusega üksi. Londoni vara­haldusfirma Coutts näeb samuti kulla hinda tõusmas. “Me usume, et kuld leiab taas ostjaid. Peamine põhjus, miks kulda omada, pole muutunud,” viitas Cotts enda raportis geopoliitilistele riskidele. “Kuigi mõned süstemaatilised riskid maailmamajanduses, nagu eurotsooni kokkukukkumine, on osaliselt vaibunud, on arenenud maailmal endiselt väga suur võlakoorem.” ­Coutts prognoosib, et India lõpetab kullaimpordi piiramise ning Hiina jaemüügi nõudlus kulla järele jääb tugevaks. “Praeguseid hindasid peame heaks sisenemiskohaks,” lisas Coutts.

Fat Prophetsi toorainete analüütik David Lennox nõustub nii Merki kui ka Couttsi arvamustega. “Me arvame, et suurem osa kulla müümisest on nüüdseks seljataga,” ütles Lennox. “Kui vaadata seda, mida kogu sektor teeb, siis see häälestab ennast madalate kulla hindade järgi. Eelmise aasta trendid, nagu nõudlus ehete järele ning tööstuslik nõudlus, toetavad kulla hinda ka sel aastal.”

Kuid Nuveen Asset Managementi peastrateeg Bob Doll nii positiivne pole. “Kui dollari kurss liigub üles ning maailmamajandus normaliseerub ja paraneb, on see kullale keeruline keskkond.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2014, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing