Kristjan Pruul • 11. oktoober 2018 kell 11:50

Elektri hind üllatas septembris langusega

Elektrihind pöördus septembris tõusu asemel langusele  Foto: Julia-Maria Linna

Kuigi septembriks oodati elektrihindade suurt tõusu, liikusid hinnad vastupidi ja hoopis langesid, muutumatuks jäid need vaid Lätis-Leedus, mis kannatasid Nordbalti merekaabli remondi tõttu.

Eestis ja Soomes langes elektri hind 8 protsenti, 51 euroni megavatt-tunnist ning Lätis-Leedus oli see septembris 59 euro lähedal megavatt-tunni eest, märgib Eesti Energia septembri energiaturu ülevaates. Septembri lõpus oli elektrienergia tulevikutehingute hind oktoobriks Soome hinnapiirkonnas 47,95 eurot megavatt-tunni eest, mis annab põhjust oodata elektri hinna langust ka sel kuul.

Eleringi teatel võib Nasdaq OMXi tulevikutehingute turul toimunud viimase kauplemispäeva järgi oodata Eesti hinnapiirkonnas elektri börsihinnaks oktoobris 47,23 ja novembris 49,8 eurot megavatt-tunni eest.

Läti ja Leedu elektrihinnad püsisid endiselt kõrgemad NordBalti ühenduse 28. oktoobrini kestva hoolduse tõttu. Elektri hinna langus Põhjamaades võimendab hinnavahet Eesti ja ülejäänud Baltikumi vahel hooldustööde tõttu.

Suvel kõigi aegade kõrgeimale tasemele tõusnud elektrihindade põhjuseks olid kehvad veeolud Põhjamaade hüdroreservuaarides ning tuumajaamade hooldustööd. Septembris kahanes Põhjamaade hüdrobilanss 25,3 teravatt-tunnisest puudujäägist kõigest 1,5 teravatt-tunnise puudujäägini ning oli kuu lõpu poole kohati ka kerges ülejäägis, märgivad energiafirma analüütikud.

Septembri lõpus hakkasid lõppema ka suured hooldused Põhjamaade tuumaelektrijaamades. Oktoobris on hoolduses vaid Loviisa elektrijaama 1. plokk ning Ringhalsi 2. plokk, mis tähendab, et summaarselt on oktoobri viimase nädalani turult eemal kõigest umbes 750 megavatti tuumaelektrijaamade tootmisvõimsust.

“Kuigi oodatakse elektrihinna edasist langust, hoiab elektrihinda siiski kõrgel süsihappegaasi kvoodi aina kasvav hind. Süsihappegaasi kvoodi hind tõusis septembris kuude keskmise võrdluses 13,4 protsenti ehk 21,47 euroni tonnist ning septembri esimesel poolel ületas kvoodi hind lausa 25 eurot tonni eest. Endiselt on süsihappegaasi kvoodi hind tõusuteel seetõttu, et kvootide kogus on vähenenud,” seisab ülevaates.

Oktoobris oodatav madalam elektri hind Põhjamaades tähendab seda, et tänu NordBalti ühenduse hooldusele võib oodata veelgi suuremat vahet Eesti ja ülejäänud Baltikumi vahel, sest Läti ja Leedu nõudlus elektrienergia järele aina kasvab, kuid olemasolevad ühendused ei paista olevat piisavad, et hoida hinnavahet kontrolli all.

Samas teatas Elering neljapäeval, et on esitatud taotlus Euroopa Liidu rahadele, et uuendada elektriühendusi Lätiga 2021. aastaks. Liinide uuendamine suurendab Eesti ja Läti vahelist ülekandevõimsust 700 megavati võrra.

Hetkel kuum