Viis pluss üks varianti valitsuseks

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Jevgeni Ossinovski (vasakul) õnnitles eile Reformierakonna juhti Kaja Kallast hea valimistulemuse puhul.  Foto: Andras Kralla

Valimisöö järel on poliitikute laual tõenäoliselt viis varianti, milline võiks olla Eesti uus valitsus.

Teoreetiliselt on võimalik ka kuues variant, kuid Äripäeva toimetus peab seda ebatõenäoliseks, sest eeldaks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja EKRE koostööd.

Valitsusliit Reformierakonna ja Keskerakonna vahel annaks riigikogus 60 kohta, kuid arvestades erakonna juhtide viimase aja väljaütlemisi võib ühise keele leidmine olla keeruline. Eile õhtul enne valimistulemuste selgumist ütles Kadri Simson (Keskerakond), et Reformierakonnaga valitsuse moodustamine on nende jaoks viimane variant. Täna hommikul Äripäeva raadios kinnitas ta, et ilmselt jääb Keskerakond kõnelustest kõrvale.

Kui Reformierakond ja Keskerakond leiavad ühise keele ja soovivad veel tugevamat koalitsiooni, on neil võimalik kaasta Isamaa ja saada sellega suisa 72 kohta riigikogus.

Kui Reformierakond ei taha Keskerakonda valitsusse võtta, on variant teha ettepanek valitsuse moodustamiseks erakonnale Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale, mis annaks neile kokku 56 kohta riigikogus.

Veel üks variant Reformierakonna jaoks on kaasta EKRE ja Isamaa ning hoida 65 kohta riigikogus.

Kui aga juhtub, et Reformierakonnal ebaõnnestub valitsuse moodustamine, see tähendab, et ükski partei ei soovi nendega koostööd teha, on juhtohjad Keskerakonnal.

Keskerakonna parim võimalus on moodustada koalitsioon EKRE ja Isamaaga, mis annaks riigikogus kokku 57 kohta. Jüri Ratas lubas eile erakonna valmispeo kõnes, et teeb kõik, et Keskerakond pääseks koalitsiooni.

Teoreetiline võimalus on ka koostöö Keskerakonna, EKRE ja sotside vahel, mis annaks kokku 55 kohta riigikogus, kuid EKRE ja Sotsaaldemokraatliku Erakonna suurte maailmavaateliste erinevuste tõttu on see sisuliselt välistatud. Isegi eilsel EKRE valimispeol avaldas kõne pidanud Martin Helme rõõmu, et Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal läks kehvasti, mispeale terve saal juubeldas.

Hetkel kuum