ÄP fototoimetus • 18. mai 1999 kell 22:00

Norra alistub välissurvele

Nafta- ja tööstuskontserni Norsk Hydro läinud nädalal tehtud pakkumine riigi kolmanda suurima naftakompanii Saga Petroleum ülevõtmiseks tegi lõpu Norra valitsuse unistusele, et täielikult riigile kuuluv Statoil, 51% riigi osalusega Norsk Hydro ning erakapitalile kuuluv Saga maailmaturul tihenevas konkurentsis iseseisvaks suudavad jääda.

Norsk Hydro pakkus Saga aktsiate eest 2,23 miljardit dollarit, lootes kahe firma ühendamisega kindlustada oma positsiooni Norra suuruselt teise naftakompaniina. Firmade liitmisel suurenenuks Norsk Hydro nafta- ja gaasitoodang 450 000 barrelile päevas ning reservid 2275 miljardile barrelile. Eeldatav kokkuhoid ühinemisest oleks olnud 130 miljonit dollarit aastas.

Norsk Hydro juhtkonna sõnul ajendasid pakkumist esitama megaliidud maailma naftatööstuses eesotsas BP ja Amoco ning Exxoni ja Mobili kavandatava liiduga ning Saga Petroleumi soov leida koostööpartnerit.

Saga Petroleum on juba mõnda aega teiste naftakompaniide ostunimekirjas.

Viimati jahtis Sagat Norra riiklik naftakompanii Statoil, kuid nafta hinna järsk langus jättis plaanid katki.

Norsk Hydro üllatav pakkumine tõi välja teisedki ostjad. Statoil teatas läinud nädalal, et kaalub konkureeriva pakkumise esitamist. Huvi on ilmutanud ka Essenis asuv Saksa firma RWE, kes on juba mõnda aega soovinud Põhjamere nafta- ja gaasisektoris kaasa lüüa ning pakkumisi oodatakse ka Gaz de France'ilt, Chevronilt ja Shellilt.

Pärast Norsk Hydro pakkumist on Saga aktsia 85 Norra kroonilt tõusnud 115 kroonile.

Naftasektori arvele langeb Norras ligi 15 protsenti sisemajanduse kogutoodangust ja valitsuse tuludest ning 38 protsenti riigi ekspordist. Riigi nafta- ja gaasitööstuse tuleviku üle toimuvas arutelus on muu hulgas käsitletud võimalust luua Statoili, Norsk Hydro ja Saga baasil üks suurfirma, millel oleks maailma naftaäris parem löögijõud. Maailma mastaabis on Norra firmad praegu vaid keskpärased tegijad. Samuti on kõneldud vajadusest alustada kas või osaliselt riikliku Statoili erastamist.

Autor: ÄP

Hetkel kuum