Kaitsevägi: Laar tulistas kainena

Kristi Malmberg 21. veebruar 2001, 00:00

Kaitseväe juhataja Tarmo Kõuts kinnitas eile pärast kohtumist riigikogu riigikaitsekomisjoniga, et 13. mail 1999 Nursi polügoonil toimunud laskeharjutustes osalejad eesotsas peaminister Mart Laariga olid täiesti kained.

?Võin juba praegu väita, et määrustiku rikkumisi polnud,? ütles Kõuts. Ta lisas, et kõigilt neil laskeharjutustes osalejatelt pole veel tunnistusi võetud, kuid otseselt laskmises kaitseväelased ei osalenud.

Riigikaitsekomisjoni esimehe Tiit Tammsaare hinnangul on see, et laskmine toimus kaine peaga, veel eriti kummaline. ?Pigem antakse andeks vintis peaga tehtud teod,? nentis Tammsaar.

Tammsaare sõnul sai ta kohtumisel kaitseväe juhatajaga teada, et 13. mail 1999 toimus Võrumaal Nursi polügoonil kaks laskeharjutust. Esimene neist oli ametlik ja teine mitte.

Mitteametliku laskmisvooru algatas peaministri kaaskonda kuulunud Jaan Tross, kes alguses proovis oma isiklikku relva ja siis toodi välja pumppüss. Kinnitamata andmetel kuulus see püss Meegomäe lahingukooli juhatajale.

Peaministri seltskond jäi Nursi baasi ööbima ja Tammsaare sõnul tarvitati seal lõkkeplatsil ka alkoholi. Tammsaar lisas, et järjekord oli siiski selline, et alguses tulistati ja alles siis joodi.

Kohtumine Kõutsiga ei muutnud Tammsaare hinnangut peaministri teosse. ?Mina jään enda juurde kindlaks, et Laar peaks tagasi astuma, kui tahame olla õigusriik,? väitis Tammsaar.

Tammsaare kinnitusel poleks Laar peaministrina ja riigikaitsenõukogu liikmena tohtinud lubada Edgar Savisaare pildi pihta tulistamist. Laskmise juures oli ka reservlipnik Laarist kõrgema auastmega sõjaväelasi, kuid selle kohta märkis Tammsaar, et ?kas teie julgete takistada peaministrit??

Tammsaar märkis ka, et mitmele küsimusele ei saanud komisjon Kõutsilt vastust. ?Ta lubas meile saata kirjalikke vastuseid,? märkis Tammsaar.

Eilsel kohtumisel esines Kõuts kahe aasta taguste sündmuste uurimise vahearuandega. Tammsaare sõnul tuleb ära oodata lõplik raport.

?Kõik on ju alates presidendist lubanud, et tõde, tõde ja ainult tõde,? lausus Tammsaar. ?Loodetavasti ei rakendu selle lause teine pool, et ainult mitte kogu tõde.?

Millal lõplik raport valmib, pole veel selge.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing