Läänemaa mässajad: Fortum tuleb riigistada

30. aprill 2001, 00:00

Läänemaa ettevõtjad, vallavanemad ja poliitikud nõuavad Fortum Läänemaa elektrivõrgu riigistamist, et tagada Läänemaa elanikele elektrienergia ostmisel teistega võrdsed tingimused.

40 Läänemaa ärimeest Tallinna Sadama nõukogu esimehe Koit Uusi eestvedamisel tahavad esmalt saavutada teistest Eesti piirkondadest kõrgemate elektrienergia tariifide tühistamise. Uute tariifide järgi maksaksid läänlased elektri eest aastas 18 mln krooni rohkem.

Ettevõtjate algatusega ühinesid päev hiljem kõik Läänemaa vallavanemad. Reedel liitusid protestijatega ka Isamaaliidu Läänemaa piirkonna poliitikud, pöördudes õiguskantsler Allar Jõksi poole, et viimane hindaks uute tariifide seaduspärasust.

Mässajad kavatsevad oma nõudmise saavutamiseks kasutada kõiki seaduslikke abinõusid, sh kodanikuallumatust.

Kui oktoobris ei saa elektrit osta sama hinnaga, mis on mujal Eestis, lubavad protestijad elektri tarbimise lõpetada. Võib juhtuda, et sügisel ei tööta Läänemaal pangad, koolides ei toimu õppetööd ega tegutse omavalitusasutused.

Fortumit ei ole põhjust süüdistada, sest ettevõte tahab teenida tagasi investeeringu ja firmat normaalselt majandada. Kaks ja pool aastat tagasi maksis Soome riiklik energiakontsern Läänemaa Elektrivõrgu eest 50 mln kr, lisaks on Fortum investeerinud elektrijaotusvõrku teist sama palju.

Toona lootis Fortum erastada teisigi Eesti Energia elektrivõrke, kuid riik loobus Eesti Energia osade kaupa erastamisest. Nii majandabki Fortum Läänemaa elektrivõrku, kus elektrimüük hajaasustuse tõttu on kolm korda kallim kui Eestis keskmiselt. Erinevalt Eesti Energiast ei ole võimalik elektrimüüki Läänemaal soodsamate piirkondade kasumi arvel doteerida. Fortumil ei ole võimalik osta elektrit ka välismaalt, kust saaks seda odavamalt kui Eesti Energialt.

Fortumi uued hinnad kinnitas energiaturu inspektsioon ja uus hinnakiri on tõenäoliselt vastavuses energiaturgu reguleerivate seadustega.

Riigiametnikud ja poliitikud suhtusid hinna tõusu esialgu stoilise rahuga. Uus hinnakiri on seaduslik ning enamasti kiristasid nad nagu iga läänlane vaikselt hambaid. Majandusminister Mihkel Pärnoja möönis ebamääraselt, et võib kaaluda võib riigi abi andmist tasandamaks Eesti regiooniti erinevat elektri hinda.

Taaskord ei tajunud poliitikud probleemi ega küündinud inimeste muret teadvustama.

Pärast ärimeeste proteste on kohalikud ametnikud asunud mässajaid jõuliselt toetama. Majandusministeeriumi ametnikud viitavad koostatavale uuele energiaseadusele, mis oletatavasti pakub probleemile lahenduse.

Läänemaa mässajad ei taha oodata ega paluda riigilt almust kompensatsioonina. Mässajad tahavad, et Eesti Energia ostaks Fortumilt võrgu õiglase hinnaga tagasi. Nende arvates tagaks riigistamine kõigi elektritarbijate ühesuguse kohtlemise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing